Ana Sayfa Gündem BELÇİKA İstihbaratından pkk itirafı

BELÇİKA İstihbaratından pkk itirafı

0
BELÇİKA İstihbaratından pkk itirafı

Belçika’nın istihbarat kurumu, terör örgütü PKK’nın ülkeyi Avrupa’da merkez olarak kullandığını, gerçek amaçlarını gizleyerek sahte isimler altında sivil topluma verilen desteklerden faydalandığını bildirdi.

PKK'nın Avrupa'daki merkezi resmen ifşa oldu

Belçika istihbarat ve güvenlik kurumu VSSE’nin 2020 yılı hakkındaki raporunda PKK, dış kaynaklı aşırıcılık başlığı altında ele alındı.

Dış kaynaklı aşırıcılığın Belçika için doğrudan tehdit olmadığı ancak sorunlu bir alan olduğu belirtilen raporda, PKK’nın AB’nin terör örgütleri listesinde yer aldığı, örgütün bazen amaçlarına ulaşmak için aşırı şiddet kullandığı ifade edildi.

Buna karşın örgütün Avrupa’da ve Belçika’da “imajını korumak” adına şiddeti desteklemediği savunularak, PKK’nın asıl amacının Avrupa’nın terör listesinden çıkmak olduğu vurgulandı.

Raporda, “Belçika, PKK’nın Avrupa yapılarında merkezi bir rol oynamaktadır.” denildi ve Belçika’daki PKK yapılanması hakkında bilgi verildi.

“DEVRİM VERGİSİ” TOPLANDI

Belçika istihbaratı, PKK’nın yerel dernekler gibi araçlarla siyasi ve mali faaliyetler yürüttüğünü belirtti. Bu faaliyetler içinde “devrim vergisi toplanması” da yer aldı.

PKK’nın ayrıca Belçika’da bazı medya şirketlerinin sahibi olduğu, bu şirketler aracılığıyla kendi televizyon ve radyo kanalları için propaganda üretildiği bilgisi verildi.

“PKK’nın ülkemize yönelttiği ana tehdit aşırıcılıktır.” ifadesine yer verilen istihbarat raporunda, PKK’nın aynı zamanda Belçika’daki diğer aşırı sol örgütlerle bağlarının bulunduğu kaydedildi.

ÖRGÜTÜN GERÇEK AMACI GİZLENİYOR

Örgütün istediğinde kalabalıkları harekete geçirmesinin kamu düzenini bozabildiği ve Belçika’daki Türk toplumu ile bazen şiddet olaylarına varan gerginliğe yol açtığı belirtildi. Belçika istihbaratı ayrıca şu değerlendirmede bulundu: