Ana Sayfa Gündem TÜRKİYE’DEN ERMENİSTAN’A ADIM

TÜRKİYE’DEN ERMENİSTAN’A ADIM

0
TÜRKİYE’DEN ERMENİSTAN’A ADIM

Türkiye’den Ermenistan’la normalleşme adımı! Atanan özel temsilci bir hayli tanıdık

Son dakika: Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, bütçe görüşmeleri sırasında Türkiye ile Ermenistan’ın ilişkilerinin normalleştirilmesi için karşılıklı özel temsilciler atayacaklarını açıklamasının ardından Türkiye’den ilk hamle geldi. Ermenistan’la normalleşme adımları çerçevesinde eski Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç özel temsilci olarak atanacak.

TBMM’de bütçe görüşmelerinde konuşan Dışişleri Bakanı Mevlüt ÇavuşoğluTürkiye ile Ermenistan arasında yeni bir sayfa açılacağını söyledi.

“NORMALLEŞME ADIMLARI ATACAĞIZ”

Çavuşoğlu, Ermenistan’ın başkenti Erivan ile charter uçuşlarını açacaklarını belirterek, “Yakında Ermenistan’la normalleşme adımları için karşılıklı özel temsilciler atayacağız. Her adımda Azerbaycan’la birlikte hareket edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

SERDAR KILIÇ ÖZEL TEMSİLCİ OLDU

Bu gelişmelerden sonra Bakan Çavuşoğlu, atanacak özel temsilcinin ismini açıkladı. Çavuşoğlu, “Eski Washington Büyükelçimiz Serdar Kılıç‘ı özel temsilci olarak görevlendireceğiz” diye konuştu.

ABD’DEN DESTEK MESAJI

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Ermenistan Dışişleri Bakanının normalleşme sürecini görüşmek üzere özel temsilciler atanacağına dair açıklamalarını memnuniyetle karşılıyor ve güçlü bir şekilde destekliyoruz” dedi.

Son Dakika: Türkiye'den Ermenistan'la normalleşme adımı! Atanan özel temsilci bir hayli tanıdık
Serdar Kılıç

SERDAR KILIÇ KİMDİR?

Serdar Kılıç, 1958 yılında Samsun’da doğdu. TED Ankara Koleji ve 1980 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden mezun oldu. Dışişleri Bakanlığı’na 1984’te girdi, çeşitli diplomatik görevlerde bulundu. 2006-2008 yıllarında Bakanlık’ta NATO Genel Müdür yardımcısı olarak görev yaptı, 2008-2010 yıllarında Beyrut Büyükelçiliği, 2010-2012 yıllarında Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreterliği görevinde bulundu. 2012-2014 yılları arasında Tokyo Büyükelçiliği, 2014-2021 yılları arasında ise Washington Büyükelçisi olarak görev yaptı. 23 Şubat 2021 tarihli Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle merkeze döndü.