Ana Sayfa Gündem TÜRKİYE’ye Yaklaşıyor!!!

TÜRKİYE’ye Yaklaşıyor!!!

0
TÜRKİYE’ye Yaklaşıyor!!!

Türkiye’ye yaklaşıyor! Sahra Çölü’nden yola çıktı

Türkiye'ye yaklaşıyor! Sahra Çölü'nden yola çıktı

Avrupa Uzay Ajansı’nın Kopernik Programı kapsamında geliştirdiği Sentinel-3 uydularından biri, 15 Şubat 2022’de Sahra Çölü’nden başlayıp Türkiye’ye doğru ilerleyen toz kütlesini görüntüledi. Toz kütlesinin Yunanistan’ı birkaç gün boyunca etkisi altına alacağı ve sonra Türkiye’yle Kıbrıs’a ulaşacağı tahmin ediliyor.

Independent haberine göre, Geçen yıl toz kütlesinin Türkiye‘nin bazı bölgelerinde çamur şeklinde yağacağı bildirilmişti. Bulut şu anda aerosollerin yoğunluğunu değerlendirerek hava kalitesini ölçen Kopernik Atmosfer İzleme Servisi tarafından aktif olarak takip ediliyor. Her yıl Kuzey Afrika‘daki tonlarca toz kütlesi kuvvetli mevsimsel rüzgarlarla Sahra Çölü’nden dışarı çıkıyor.

BİR KISMI AFRİKA’DA BİR KISMI AVRUPA’YA DOĞRU SÜRÜKLENİYOR

Bu kütle genellikle Atlantik Okyanusu‘nu geçerek Amerika’yı etkisi altına alıyor ve gökyüzünü turuncuya boyayarak, yetkilileri alarma geçiyor. Ancak bu toz bulutları Amerika dışındaki bölgeleri de etkiliyor. Kütlelerin bir kısmı Afrika’nın diğer bölgelerine geri yerleşirken, bir kısmı da kuzeye, yani Avrupa’ya doğru sürükleniyor.

GÖKYÜZÜNÜN TURUNCUYA DÖNMESİNE SEBEP OLDU

NASA‘ya göre toz bulutu halihazırda Güney Avrupa‘yı etkisi altına almış durumda. Kopernik Programı’ndan geçen ay gelen veriler, toz kütlesinin Kanarya Adaları‘nı büyük ölçüde etki altına aldığını gösteriyor. Kütle, İspanya‘ya bağlı adaları kaplayarak gökyüzünün turuncuya dönmesine, görüş mesafesinin düşmesine ve hava kalitesinin düşmesine neden oldu. Adalılar çölden gelen bu kütleyi “la calima” diye adlandırılıyor. Bu kelime İspanyolcada “pus” anlamına geliyor.