Ana Sayfa Gündem RUSYA-UKRAYNA Savaş Çanları, İlk Mermi Atıldı

RUSYA-UKRAYNA Savaş Çanları, İlk Mermi Atıldı

0
RUSYA-UKRAYNA Savaş  Çanları, İlk Mermi  Atıldı

Savaş için ilk mermiler atıldı! Ukrayna ateşkesi ihlal etti Rusya tehdit etti Zelensky cepheye indi

RUSYA – Ukrayna sınırındaki gerilimde ilk tetik çekildi. Ayrılıkçı Luhansk Halk Cumhuriyeti, Ukrayna ordusunun 4 bölgeyi vurduğunu duyurdu. Ukrayna ordusu, Rus yanlısı ayrılıkçıların Lugansk’ta bir köye ateş açtığını duyurdu. Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelensky, cephede askerlerle buluşup meydan okudu.. Reuters son dakika haberinde Ukrayna’dan patlama sesleri gelmeye başladığını duyurdu.


Rus ayrılıkçılar: Ukrayna bize ateş açtı…
 Ukrayna’nın Donbass bölgesinde Rusya’nın desteklediği ayrılıkçılar, hükümet güçlerini son 24 saat içinde dört defa ateş açmakla suçlarken, saldırılarda ölü veya yaralı olup olmadığını tespit etmeye çalıştıklarını belirttiler.Dünyanın gözünün kulağının çevrili olduğu Rusya-Ukrayna sırısından son dakika çatışma haberleri gelmeye başladı. Reuters, Ukrayna’nın doğusundaki Elenovka köyü ile Donetsk Havalimanı yakınlarında bombardıman sesi duyulduğunu aktardı.

Ukrayna: Ayrılıkçılar köylere saldırdı… Bu iddianın ardından Ukrayna’dan açıklama geldi. Açıklamada, ayrılıkçıların mevzilerine yönelik saldırı iddiası yalanlandı. Ukrayna ordusu da suçlamaları reddederken, asıl isyancıların Ukrayna ordusuna ateş açtığını ifade etti. Ayrılıkçıların, Luhansk’ta köye saldırdığını açıklandı.

Havalimanı yakınlarında patlama: Tüm bu karşılıklı suçlamalar gerilimi tırmandırırken Rueturs son dakika haberiyle dünya alarma geçti. Reuters, Ukrayna’nın doğusundaki Elenovka köyü ile Donetsk Havalimanı yakınlarında bombardıman sesi duyulduğunu aktardı.

İddia edilen saldırının ne boyutta olduğu hakkında herhangi bir bilgi bulunmuyor. Ukrayna ve ülkenin doğusundaki çatışmaları izlemekle görevli Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı’ndan (AGİT) henüz bir açıklama yapılmadı. Ukrayna’nın doğusundaki Donbass bölgesinin bir bölümünün 2014’te Rusya destekli isyancıların kontrolüne geçmesinin ardından pek çok defa hükümet güçleri ile isyancılar arasında silahlı çatışmalar yaşandı.

Olası çatışmayı tırmandırabilir:  Ancak bu olay Rusya’nın Ukrayna sınırına 100,000’den fazla asker yığdığı ve gerilimin yükseldiği bir dönemde gerçekleştiği için yakından izleniyor. Reuters’ın aktardığına göre, Rusya’nın desteklediği isyancılar ile hükümet güçleri arasında çatışma çıkması Batı ülkeleri ile Rusya arasındaki krizi tırmandırabilir. Rusya, Batı ülkelerinden NATO’nun Ukrayna’yı üyeliğe almayacağını taahhüt etmesini istemişti.

 

Zelenskiy cepheye indi: Hiç kimseden korkmuyoruz


Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Mariupol’da askerler ve kolluk kuvvetleri ile bir araya geldi. Yabancı ülkelerin diplomatik temsilcilerinin de katıldığı programda Zelenskiy, “Ülkemiz sınırlarının, topraklarımızın ve barışın sevgili savunucuları. Siz gerçek kahramanlarsınız. Ukrayna topraklarında bizimle kalan sevgili büyükelçiler, diplomatlar, uluslararası kuruluşların liderleri, sizler de gerçek dostlarsınız. Askerlerimizi tedavi eden, yardım eden, dua eden sevgili doktorlar, gönüllüler, rahipler, değerli gazeteciler, sakinliğini koruyan sevgili vatandaşlar, ulusal güvenlik uğruna kaçak değil devlet adamı olmayı başaran sevgili politikacılar, sevgili büyük Ukraynalılar herkesin Birlik Günü’nü kutluyorum. Vatanı savunan, savunacak ve ayakta duran herkese minnettarım” dedi.

“Hiçbir düşmandan korkmuyoruz”
Zelenskiy, hiç kimseden korkmadıklarını ve ülkenin her türlü tehdidi, siyasi ve askeri baskıyı aşmaya hazır olduğunu ifade ederek, “Hiçbir tahminden, insandan ve düşmandan korkmuyoruz. Hiçbir tarihten de korkmuyoruz, çünkü 16-17 Şubat’ta, martta, nisanda, eylülde, aralıkta da kendimizi savunacağız. Bu yüzden günler ve haftalar önemli değil. Fakat yıl önemli, 2014 değil, 2022. Bu önemli bir fark ki savaş 8 yıldır devam ediyor. Bizler daha da güçlendik” dedi.

Moskova uyarmıştı: Müsamaha göstermeyiz!
Moskova, Kiev’in Donbass’ta herhangi bir provokasyonuna veya orada yaşayan Rus vatandaşlarına yönelik herhangi bir saldırıya müsamaha göstermeyeceği konusunda uyarmıştı.

‘Putin 7 bin asker daha gönderdi’
İsmini vermeden ABD basınına konuşan üst düzey yetkili, “Dün, Rus hükümeti Ukrayna sınırından askerlerini çektiğini söyledi. Bu iddia hem burada hem tüm dünyada büyük ilgi çekti. Ama şimdi biliyoruz ki bu doğru değil.” dedi.

Duma ‘bağımsızlığını tanıma’ kararı almıştı: Rusya parlamentosunun alt kanadı Duma, Ukrayna’dan tek taraflı bağımsız ilan eden Donetsk ve Lugansk Halk Cumhuriyetlerinin bağımsızlığının tanınması için Devlet Başkanı Vladimir Putin’e çağrı yapılmasını öngören karar tasarısını kabul etti.