Ana Sayfa Magazin Sümer Tilmaç: Türk Sinemasının Karakter Oyuncusu

Sümer Tilmaç: Türk Sinemasının Karakter Oyuncusu

0
Sümer Tilmaç: Türk Sinemasının Karakter Oyuncusu

Hayata Malatya’da Başladı

15 Temmuz 1948’de Malatya’da doğan Sümer Tilmaç, Giritli Hasan Bey ile Türkmenistan göçmeni Rehber Hanım’ın oğludur.

Tiyatro ve Sinemada Usta Bir İsim

1964’te Arena Tiyatrosu’nda oyunculuğa adım atan Tilmaç, İstanbul Belediye Konservatuvarı’ndan mezun oldu ve kariyeri boyunca Türk tiyatrosu ve sinemasının sevilen isimleriyle birlikte sahne aldı.

Çok Sayıda Yapımda Rol Aldı

Sahne hayatında 63 tiyatro oyununda rol alan Tilmaç, 210’dan fazla film ve dizide yer almıştır. “Yedi Kocalı Hürmüz”, “Kanlı Nigar” gibi önemli eserlerde oynayan usta oyuncu, Münir Özkul ve Gazanfer Özcan’dan etkilenmiştir.

Unutulmaz Kötü Adam Rolleri

Oynadığı birçok filmde kötü adam karakterini canlandıran Tilmaç, oyunculuğunun zorluklarını şu sözlerle ifade etmiştir: “Biz bu işten para kazanmaya değil, bu işi yapmaya gelenlerdeniz.”

Son Dönem ve Vefatı

2010 yılından itibaren çeşitli yapımlarda yer alan Tilmaç, 12 Haziran 2015’te bir düğünde geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetmiştir. Sanatçı, ölümünden önce “Polis Akademisi: Alaturka” ve “Zilin Sesi” gibi yapımlarda rol almıştır.

Anılarını Sahneye Taşıdı

Sanatçı, “Sümerce” adlı komedi oyunuyla sahnedeki 50. yılını kutlamış ve şu sözlerle anılarını anlatmıştır: “Anılar, yaşanmışlıklar enteresan. Bir şeyler kötüymüş gibi yaşanıyor fakat aradan zaman geçtiğinde mizah oluyor.”