Ana Sayfa Magazin Selimiye Camisi’nin Kapsamlı Restorasyonu Devam Ediyor

Selimiye Camisi’nin Kapsamlı Restorasyonu Devam Ediyor

0
Selimiye Camisi’nin Kapsamlı Restorasyonu Devam Ediyor

Mimar Sinan’ın Eseri Selimiye Camisi’nde Kündekari Tekniğiyle Restorasyon

Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen kapsamlı restorasyon çalışmaları kapsamında, Mimar Sinan’ın ustalık eseri Selimiye Camisi’nin asırlık kapıları elden geçirildi. Restorasyon sürecinde, dikkat çeken kündekari yapım tekniği ve büyüklüğüyle bilinen 3 avlu kapısının bakımı gerçekleştirildi.

Restorasyon Süreci Detayları

Bir kanadı 4 metre yüksekliğinde ve 250 kilogram ağırlığındaki kapılar, menteşelerinden sökülüp dış avluda oluşturulan marangozhaneye taşındı. Burada tarihi kapılar, kündekari tekniğiyle tutkal ve çivi kullanılmadan yenilendi. Edirne Vakıflar Bölge Müdürü Ahmet Saraç, Kasım 2021’de başlayan restorasyon çalışmalarının titizlikle devam ettiğini belirtti.

Akademisyenlerden Oluşan Bilim Kuruluyla Çalışmalar Sürüyor

Saraç, Selimiye Camisi’nde olduğu gibi tüm vakıf eserlerinde akademisyenlerden oluşan bilim kuruluyla çalışmaları sürdürdüklerini vurgulayarak, amacın yapıyı en az müdahaleyle gelecek kuşaklara güvenle aktarmak olduğunu ifade etti. Restorasyon sürecinde giriş kapıları ve kepenklerin aslına uygun onarıldığını belirten Saraç, kündekari tekniğinin özellikle cümle kapılarında nadide örnekler sunduğunu dile getirdi.

“Kündekari, sekizgen, beşgen ve yıldız gibi geometrik motiflerde kesilen ahşap parçalarının, çivi ve tutkal kullanılmadan geçme tekniğiyle birbirine sabitlenmesiyle uygulanan bir teknik. Zamanla bunlarda da bozulma ve aşınma oldu. Cami bahçesinde kurulan atölyelerde uzman ekipler tarafından uzun yıllar restorasyon istemeyecek şekilde bu kapılar onarıldı.” şeklinde konuşan Saraç, restorasyonun önemine dikkat çekti.