Ana Sayfa Gündem Neredeyse tüm evlerin yıkıldığı köyde Atatürk heykeli ayakta kaldı

Neredeyse tüm evlerin yıkıldığı köyde Atatürk heykeli ayakta kaldı

0
Neredeyse tüm evlerin yıkıldığı köyde Atatürk heykeli ayakta kaldı

Depremlerde Adıyaman Gölbaşı’nda bulunan Harmalı’da evler yerle bir oldu. Yaklaşık 60 kişinin hayatını kaybettiği Harmanlı’da köylünün desteğiyle yapılan Atatürk heykeli ise ayakta kaldı. Belde Belediye Başkanı Ahmet Değirmenci, “Malzemeden çalmazsan her şey sağlam oluyor” dedi.

Merkez üssü Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçeleri olan 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremler 11 ili doğrudan etkiledi. Büyük yıkımın yaşandığı Adıyaman Harmanlı adeta enkaza döndü.

“7-8 ÖNCE YAPTIRDIK BU HEYKELİ”

Harmanlı Belde Belediye Başkanı Ahmet Değirmenci, “Köy gördüğünüz gibi hepsi gitti. Şu anda en acil sorun konteyner ve temizlik malzemeleri. Köyde evlerin yüzde 90’ı yıkık ya da kullanılamaz halde. Bizim ileride bir mahalle daha var orayla birlikte 60 ölümüz var. 7-8 sene önce yaptırdık bu heykeli. Mersin’de görmüştüm. Onu buraya yaptırdık. Malzemeden çalmazsan her şey sağlam oluyor” dedi.

“TEK ŞANSIMIZ İNSANLAR KIŞIN BURADA YOKTU”

Köylülerden Gaffar Düzey, “Köyün yüzde 80’i yıkıldı. Ben de annemi kaybettim. Her şey berbat durumda. Açıkta kaldık. Konteynerimiz gelmedi. Çadır hala yetersiz. Gıdayla ilgili bir sorunumuz yok. Devletimiz, milletimiz gönderdi. Çadırlarda kalıyoruz. Tek şansımız insanlar kışın yoktu burada” dedi.