Ana Sayfa Magazin Müze Kurucusu Kenan Yavuz, Kuruçeşme Alaf’ta Basına Açıklamalarda Bulundu

Müze Kurucusu Kenan Yavuz, Kuruçeşme Alaf’ta Basına Açıklamalarda Bulundu

0
Müze Kurucusu Kenan Yavuz, Kuruçeşme Alaf’ta Basına Açıklamalarda Bulundu

Köyden Kentlere Doğru Bir Yolculuk: Taşlarla Konuşan Müze

Kenan Yavuz, Kuruçeşme Alaf’da bulunan müzenin sosyal sorumluluk projesi olduğunu vurgulayarak, Anadolu köylerinin boşalması ve kültürel değerlerin yok olmasına dikkat çekti. Müzenin 26 taş yapıdan oluştuğunu belirten Yavuz, taşların konuştuğu bir mekan oluşturarak doğal mirasları koruma amacının altını çizdi.

Gençlerin Şehre Göçü ve Sürdürülebilir Turizm

Yavuz, turizmin sürdürülebilir olması için Anadolu’nun her bölgesine yayılması gerektiğine işaret ederek, gençlerin neden hala şehirlere göç etmeye çalıştığını sorguladı. Kültür Yolu Festivalleri projesine destek veren Yavuz, köyden kente göçü engellemek için fiziki ve ekonomik imkanların sağlanması gerektiğini vurguladı.

Geçmişi Yaşatan Ekomüze

Müzenin sosyal faaliyetlerle bir “ekomüze” olduğunu belirten Yavuz, ziyaretçilere 100 yıl öncesinin sosyal yaşamını deneyimleme fırsatı sunduklarını ifade etti. Müzenin insanı öne çıkardığını ve unutulmaması gereken kültürel değerleri yaşatarak kültürel erozyonu gündeme taşıdığını söyledi.

Bayburt ve Doğu Karadeniz’in Yeni Turizm Destinasyonu

Yavuz, müzenin Bayburt ve Doğu Karadeniz’in kültür ve deneyim turizminde yeni bir destinasyon olmayı hedeflediğini belirterek, ziyaretçilerin geçmişiyle buluştuğu, ağlayarak ve dua ederek gezilen bir müze oluşturduklarını dile getirdi. Havaalanı ve müzenin bölgenin turizm potansiyelini artıracağını ifade etti.

Gastronomi ve Sanatın Buluştuğu Müze

Müzenin gastronomisinden sorumlu danışma kurulu üyesi Murat Deniz Temel, müzede gerçekleştirdikleri projelerden bahsederek, bölgenin yerel lezzetlerini ve kültürünü tanıtmaya çalıştıklarını söyledi. Danışma Kurulu Başkanı Selin Bozkurt ise müzede gastronomi, müzik ve sanat alanlarında çeşitli projeler gerçekleştirdiklerini ve sürdürülebilir ağırlama politikasına odaklandıklarını belirtti.