Ana Sayfa Magazin Karadeniz’in Isınması Küresel İklim Değişiminin Etkisiyle Artıyor

Karadeniz’in Isınması Küresel İklim Değişiminin Etkisiyle Artıyor

0
Karadeniz’in Isınması Küresel İklim Değişiminin Etkisiyle Artıyor

Jeoloji Mühendisi Prof. Dr. Osman Bektaş’tan Çarpıcı Açıklamalar

Karadeniz’in sürekli ısınmasında küresel iklim değişiminin etkisi olduğunu vurgulayan Jeoloji Mühendisi Prof. Dr. Osman Bektaş, önemli açıklamalarda bulundu. Bektaş, Karadeniz’in ısınmasının sebeplerini ve olası etkilerini detaylı bir şekilde açıkladı.

“Orta Katman Zayıflıyor”

Prof. Dr. Osman Bektaş, Karadeniz’in orta katmanının zayıflamasına dikkat çekerek, “Kışın ne kadar sıcak olursa, Kuzey Avrupa’dan Karadeniz’e gelen sular da o kadar sıcak oluyor. Soğuk suyun gelmemesi Karadeniz orta katmanın zayıflamasına sebebiyet veriyor” şeklinde konuştu. Karadeniz’in şu an 3 katmandan oluştuğunu ifade eden Bektaş, bu durumun gelecekteki riskleri artırabileceğini belirtti.

Doğu Karadeniz’in Isınması ve Yağışlar

Doğu Karadeniz’in Batı Karadeniz’e göre daha fazla ısındığını belirten Prof. Dr. Bektaş, bu durumun temmuz ve ağustos aylarında şiddetli yağışlara neden olabileceğini dile getirdi. Isınan suyun buharlaşmasıyla temmuz ve ağustos aylarında şiddetli yağışların artabileceğini söyleyen Bektaş, bu durumun heyelanlar ve sellerin artışına yol açabileceğini ifade etti.

“Karadeniz Ölüme Mahkum Olabilir”

Prof. Dr. Bektaş, Karadeniz’in ısınmasının ekolojik dengesini bozabileceğini ve Karadeniz’in ölümle karşı karşıya kalabileceğini belirtti. Oksijenli alanın daralmasıyla canlıların yaşam alanının azaldığını vurgulayan Bektaş, bu durumun Karadeniz’in ekosistemi üzerinde olumsuz etkiler yaratabileceğini söyledi. Bektaş, “Karadeniz’in ölmesi derken, ekolojik dengesinin bütünüyle bozulması kaçınılmazdır” dedi.

Küresel iklim değişiminin Karadeniz üzerinde olumsuz etkileri olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Osman Bektaş, eğer bu durum devam ederse Karadeniz’in geleceğinin tehlikeye girebileceğini ve Karadeniz’in ölümle karşı karşıya kalabileceğini belirtti.