Ana Sayfa Magazin İstanbul Eyüpsultan’da Tarihi Çeşme ve Namazgah İhmal Edildi

İstanbul Eyüpsultan’da Tarihi Çeşme ve Namazgah İhmal Edildi

0
İstanbul Eyüpsultan’da Tarihi Çeşme ve Namazgah İhmal Edildi

Öküzcü Mehmet Paşa Çeşmesi ve Namazgahı Bakımsız Kaldı

İstanbul Eyüpsultan’da bulunan Rami Caddesi üzerinde yer alan Öküzcü Mehmet Paşa çeşmesi ve namazgahı, tarihin tozlu sayfalarında unutulmaya yüz tuttu. 1600’lü yılların başında Sadrazamlık yapan Öküzcü Mehmet Paşa tarafından yaptırılan bu tarihi yapılar, 2010 yılında gerçekleştirilen bir restorasyonun ardından bakımsızlığa terk edildi.

Tarihi Bina Özel Mülk Oldu, Reklamlarla Donatıldı

Çeşme ve namazgaha bitişik olan ve Karagöz Evi olarak bilinen tarihi bina yıllar önce özel mülk statüsüne dönüştü. Günümüzde alüminyum doğrama ve oto lastik dükkanı olarak kullanılan bu yapının tarihi dokusuna zarar veren reklam tabelaları ve diğer eklentiler ise sosyal medyada gündem yarattı.

Eyüpsultan Belediyesi Harekete Geçti

Vatandaşların sosyal medyada paylaştığı tepkilerin ardından Eyüpsultan Belediyesi duruma el attı. Özel mülk statüsünde olduğu haberlermersin.com için işletmelere kapatma cezası uygulamak mümkün olmayan yetkililer, tarihi yapıya ait olmayan eklemeleri kaldırarak işletme sahiplerine uyarıda bulundu.

Enver Duman: “Burası tarihi bir çeşme, burada dükkanlar var. Herkes ekmek yiyor. Biz burada tarihi dokuya zarar verecek hiçbir şey yapmadık.”

Arkeolog Ömer Faruk Yavaşçay: “İstanbul’da özel mülk statüsünde olan tarihi yapıların devlet tarafından satın alınarak koruma altına alınması gerekiyor.”

Özel mülk statüsündeki tarihi yapıların korunması ve restore edilmesi için daha fazla kaynağın ayrılması gerektiği belirtilirken, tarihi çeşme ve namazgahın kaderi hala belirsizliğini koruyor.