Ana Sayfa Dünya Haiti’de Ulusal Cezaevi’nden Binlerce Mahkum Firar Etti, Şiddet Olayları Tırmanıyor

Haiti’de Ulusal Cezaevi’nden Binlerce Mahkum Firar Etti, Şiddet Olayları Tırmanıyor

0
Haiti’de Ulusal Cezaevi’nden Binlerce Mahkum Firar Etti, Şiddet Olayları Tırmanıyor

Haiti’de Şiddet Olayları ve Mahkum Firarları

Emniyet kaynaklarının bildirdiğine göre Haiti’de şiddet olayları tırmanırken başkent Port-au-Prince’teki Ulusal Cezaevi’nden 3 bine yakın mahkum firar etti.

Polis Sendikalarından Talep

Haiti’nin Polis Sendikalarından biri, başkentteki tüm memurların cezaevinin kontrolünü sürdürmek için verdiği mücadelede polise yardımcı olmak üzere arabalara ve silahlara erişim hakkı verilmesini talep etti. Açıklamada saldırganlar başarılı olursa “işimiz biter” uyarısı verildi.

Çete Liderinden Tehdit

“Barbecue” olarak da bilinen Haitili çete lideri Jimmy Cherizier, Başbakan Ariel Henry’yi devirme çabalarına devam edeceğini belirtmişti. Cherizier, “Haiti Ulusal Polisi ve ordusundan sorumluluğu üstlenip Ariel Henry’yi tutuklamasını istiyoruz. Ariel Henry’yi ülkenin kurtuluşu için tutuklayın. Bu silahlarla ülkeyi özgürleştireceğiz ve bu silahlar ülkeyi değiştirecek” diye konuştu.

Güvenlik Durumu

Port-au-Prince’teki çok sayıda güvenlik kaynağı polis karakollarını, uluslararası havaalanını ve Ulusal Cezaevi’ni hedef alan şiddet olaylarında son yıllarda benzeri görülmemiş bir artışın yaşandığını söyledi. Haitili bir kolluk kuvveti kaynağı CNN’e yaptığı açıklamada, çetelerin Perşembe gününden bu yana şehirdeki çok sayıda polis karakoluna saldırdığını, en az dört kişinin öldüğünü ve bazı karakolların yakıldığını belirtti.