Ana Sayfa Sağlık Erkeklerde Düzenli Ereksiyonun Yaşlanmada Olumlu Etkisi

Erkeklerde Düzenli Ereksiyonun Yaşlanmada Olumlu Etkisi

0
Erkeklerde Düzenli Ereksiyonun Yaşlanmada Olumlu Etkisi

İsveç’te bulunan Karolinska Enstitüsü ve Uppsala Üniversitesi’nde görevli bilim insanları, erkekleri ilgilendiren bir bilimsel araştırma yaparak sonuçları Science dergisinde yayınladı.

Ereksiyonun Yaşlanmada Rolü

Araştırmada, genç yaşta düzenli olarak ereksiyon olmanın ileri yaşlarda cinsel hayata olumlu etkileri olduğu duyuruldu. Penisteki fibroblast isimli bağ dokusu hücrelerinin ereksiyonda hayati bir rol oynadığı kaydedildi.

Araştırmayı yapan bilim insanı Eduardo Guimaraes, “Fibroblastlar hem farelerin hem de insanların penisinde en bol bulunan hücrelerdir, ancak araştırmalarda ihmal edilmişlerdir. Penisteki kan akışını düzenlemede çok önemli bir role sahip olduklarını gösterebiliriz, bu da penisi erekte eden şeydir” dedi.

Ereksiyonun Önemi

Ereksiyon için fibroblastın kritik bir öneme sahip olduğu belirtilirken, bir erkek ne kadar çok ereksiyon yaşarsa, gelecekte sertleşme etkisinin arttığı kaydedildi. Yaşlandıkça ereksiyon olma yeteneğinin azaldığı bilinen bir gerçektir. Araştırmacılar bu durumun penisteki daha az fibroblasttan kaynaklanabileceğini açıkladılar. Bu nedenle, bir erkek hayatının erken dönemlerinde ne kadar çok ereksiyona sahip olursa, yaşlılıkta bunları sürdürmek o kadar kolay oluyor.

Düzenli Egzersiz Etkisi

Araştırmayı yöneten Christian Göritz, “Aslında o kadar da garip değil. Eğer kendinizi çok zorlarsanız, vücudunuz buna uyum sağlar. Düzenli olarak koşarsanız, sonunda koşarken nefes almak daha kolay hale gelecektir” dedi. Ereksiyonun temel mekanizmaları tüm memelilerde benzerdir, ancak erkeklerin penisinde kemik bulunmaz, bu da etkili kan akışı düzenlemesinin insanlarda muhtemelen daha da önemli olduğu anlamına gelir.