Ana Sayfa Dünya BM Sözcüsü: Gazze’de Yakıt Kıtlığı İnsani Yardımları Engelliyor

BM Sözcüsü: Gazze’de Yakıt Kıtlığı İnsani Yardımları Engelliyor

0
BM Sözcüsü: Gazze’de Yakıt Kıtlığı İnsani Yardımları Engelliyor

BM Sözcüsü Stephane Dujarric, Gazze’deki Durumu Değerlendirdi

BM Sözcüsü Stephane Dujarric, günlük basın toplantısında Gazze’deki duruma ilişkin önemli bilgiler paylaştı. Dujarric’e göre, Gazze’de yaşanan hijyen kıtlığı su, sağlık ve diğer tesislerin çalışmasını engelliyor.

Yakıt Miktarı Ekim 2023 Seviyesinin Yüzde 14’üne Geriledi

Dujarric, Gazze’ye giren yakıt miktarının Ekim 2023 öncesine göre yüzde 14 düşüş gösterdiğini açıkladı. Her ay ortalama 2 milyon litre yakıtın Gazze’ye girdiğini belirten Dujarric, bu miktarın öncesinde 14 milyon litre olduğunu ifade etti. Yakıt kıtlığının insani yardım operasyonlarını engellemeye devam ettiğinin altını çizdi.

BM Yardımları Askıya Alınabilir

BM’nin İsrailli yetkililere mektup göndererek, acil adım atılmaması halinde yardımları askıya alacaklarını duyurduğu haberleri doğrulayan Dujarric, risklerin arttığını ve yardımların sürdürülebilirliğinin tehlikede olduğunu belirtti.

Risklerin Giderek Arttığı Bir Ortamda İnsani Yardımların Dağıtımı

Dujarric, İsrail ile yakın temas halinde olduklarını ve ihtiyaçların acil olduğunun altını çizdiklerini söyledi. BM’nin her gün durumu gözden geçirdiğini ve güvenli yardım dağıtım yollarını araştırdığını vurgulayan Dujarric, elimizde olan her fırsatı değerlendirmek zorunda olduklarını ifade etti.

İsrail’in BM’yi Suçlaması ve Dujarric’in Değerlendirmesi

İsrail’in yardım dağıtımıyla ilgili BM’yi suçlamasına ilişkin Dujarric, “Silahları olmadan, güvenlikleri sağlanmadan Gazze’dekilere yardım sağlamaya çalışanları suçlamak, bunu inandırıcı bulmak biraz zor.” şeklinde bir değerlendirmede bulundu.