Ana Sayfa Sağlık Birleşmiş Milletler: Güvensiz Gıdalar Dünya Genelinde Sağlık Sorunlarına Yol Açıyor

Birleşmiş Milletler: Güvensiz Gıdalar Dünya Genelinde Sağlık Sorunlarına Yol Açıyor

0
Birleşmiş Milletler: Güvensiz Gıdalar Dünya Genelinde Sağlık Sorunlarına Yol Açıyor

Branca: Gıda Güvenliği Konusunda Uyarılarda Bulundu

Birleşmiş Milletler (BM) Cenevre Ofisi sözcüsü Branca, haftalık basın toplantısında 7 Haziran Dünya Gıda Güvenliği Günü’nde önemli açıklamalarda bulundu. Branca, dünya genelinde her gün yaklaşık 1,6 milyon insanın güvensiz gıdalar nedeniyle hastalandığını belirtti.

Gıda Kaynaklı Hastalıkların Yaygınlığı

Branca, yaptığı açıklamada gıda kaynaklı hastalıkların yüzde 40’ının 5 yaşın altındaki çocuklarda görüldüğünü vurguladı. Bu durumun ciddiyetine dikkat çeken Branca, güvenli olmayan gıdaların sağlık açısından büyük riskler taşıdığını ifade etti.

Uluslararası Boyutta Tehlike

Küresel gıda tedarikinin giderek birbirine bağlandığını belirten Branca, güvensiz gıdaların oluşturduğu risklerin yerel bir sorundan uluslararası bir acil duruma hızla dönüşebileceği uyarısında bulundu. Bu nedenle, gıda güvenliği konusunda alınacak önlemlerin küresel boyutta ele alınması gerektiğini vurguladı.

İnsani Krizler ve Gıda Güvenliği

Branca, dünyanın birçok yerindeki insani krizlerin gıda güvenliğini tehlikeye attığını dile getirerek, “Gıda, ancak güvenli olduğunda beslenme ihtiyaçlarını karşılayabilir” dedi. Bu nedenle, gıda güvenliğinin sağlanmasının sağlık ve toplumun refahı açısından büyük önem taşıdığını belirtti.