Ana Sayfa Magazin Baba ve Kızından Gelecek Kuşaklara Sanat Mirası: Seramik Ailesi

Baba ve Kızından Gelecek Kuşaklara Sanat Mirası: Seramik Ailesi

0
Baba ve Kızından Gelecek Kuşaklara Sanat Mirası: Seramik Ailesi

Bursa’da Bir Seramik Ailesi

Bursa’da 2005 yılında, Tarihi Irgandı Köprüsü’nde seramik atölyesi açan Kültür ve Turizm Bakanlığı Çini ve Seramik sanatçısı İbrahim Poyraz, geleneksel yöntemleri kullanarak seramik üretimine başladı.

3 Boyutlu Seramik Sanatı

30 yıldır seramik sanatıyla uğraşan Poyraz, geleneksel yöntemleri zaman içinde ileri taşıyarak seramiği oyarak 3 boyutlu hale getirdi. Kızı Ayşem Mirza da babasıyla birlikte seramik sanatına adım attı.

Yenilikçi Tekniklerle Üretim

Ayşem Mirza Kenarda, Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi’nde eğitimini tamamlayarak seramik sanatına olan tutkusunu daha da pekiştirdi. Kutsi Soner Kenarda da eşinin ve kayınpederinin eğitimiyle seramik sanatına adım attı.

Özgün Yaklaşım ve Sanat Anlayışı

Ayşem Mirza Kenarda, atölyelerinde benzersiz tekniklerle seramik takı ve objeler ürettiklerini belirterek, “Geleneksel seramik üretiminde desenler genellikle yüzeye çizilir ve pişirilir. Ancak biz seramiği oyarak ince bir işçilikle işliyoruz” dedi.

Sanatı Gelecek Nesillere Taşıma Hedefi

Ayşem Mirza Kenarda, ailecek yürüttükleri sanatı geniş kitlelere ulaştırarak yeni yeteneklerin ortaya çıkmasına katkı sağlamayı hedeflediklerini ifade etti. Tekniğin özgünlüğü ve desenlerin hissedilirliğiyle öne çıkan seramikler, modern sanat anlayışıyla buluşturuluyor.