Ana Sayfa Sağlık Avustralya’daki Üniversitede Yapılan Araştırmaya Göre Egzersiz Depresyonu Azaltıyor

Avustralya’daki Üniversitede Yapılan Araştırmaya Göre Egzersiz Depresyonu Azaltıyor

0
Avustralya’daki Üniversitede Yapılan Araştırmaya Göre Egzersiz Depresyonu Azaltıyor

Depresyonu Azaltmak İçin İlaç ve Terapiden Daha Etkili Çözümler Bulundu

Yürüme, Koşma ve Yoga Depresyonu Azaltmada Etkili

Avustralya’daki Queensland Üniversitesi’nde görevli bilim insanları, British Medical Journal isimli tıp dergisinde yayınlanan bir araştırmada, depresyonu azaltmak için ilaç ve terapi seanslarından daha etkili iki çözüm buldu. Yapılan çalışmada, yürüme, koşma ve yoga gibi fiziksel aktivitelerin depresyonu azalttığı ortaya çıktı.

Egzersizin Yan Etkisi ve Engeli Az

Araştırmayı yürüten Dr. Michael Noetel, “Yürüme ve koşmanın çok az yan etkisi ya da pragmatik engeli var ve hangi seviyede olursa olsun herkes için depresyonu azaltmakta etkili bir çözüm” dedi. Noetel ayrıca depresyonun belirtilerini azaltmak için çok daha yoğun egzersiz yapılabileceğini dile getirdi.

Yoga, Yaşlı Erkeklerde; Güç Antrenmanları, Genç Kadınlarda Daha İyileştirici

Araştırmanın detaylarını paylaşan bilim insanları, “yoga özellikle yaşlı erkeklerde ve güç antrenmanları ise genç kadınlarda çok daha iyileştirici oluyor. Egzersiz yapmak ilaç ve terapiden daha etkili olabilir” dedi. Bilim insanları 14.170 katılımcının verilerini incelerken hangi aktivitelerin depresyonu azaltmakta daha çok yardımcı olduğunu mercek altına aldı.

Grup Dersleri ve Sosyal Etkileşim

Yoga ve dans gibi grup derslerinin depresyon semptomlarının iyileştirilmesinde oldukça etkili olduğu kaydedilirken, bunun sosyal etkileşimin ek faydaları olduğuna dikkat çekildi. Genel olarak, aerobik egzersizin antidepresan almaktan daha etkili olduğu görülürken, koşu ve dans dahil olmak üzere çeşitli aktivite türlerinin bilişsel davranış terapisinden daha büyük bir etkiye sahip olduğu görüldü.