Ana Sayfa Gündem Adli Para Cezaları Artıyor, İtirazlar İçin Komisyon Şartı Geliyor

Adli Para Cezaları Artıyor, İtirazlar İçin Komisyon Şartı Geliyor

0
Adli Para Cezaları Artıyor, İtirazlar İçin Komisyon Şartı Geliyor

Meclisin Gündeminde 8. Yargı Paketi

31 Mart seçimleri öncesinde Meclis’in son gündemi, 8’inci Yargı Paketi olarak bilinen Ceza Muhakemesi Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve 659 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’ni ele alacak.

Yargı Paketi Detayları

Meclis’in gündemine gelen 43 maddelik kanun teklifi, ‘makul sürede yargılanma hakkının ihlali’ iddiası ve ‘haksız tutuklama’ iddiaları için Anayasa Mahkemesi’nden önce Tazminat Komisyonu’na başvurulmasını öngörüyor. Kanun yoluna başvuru sürelerindeki karışıklık giderilecek ve itiraz, istinaf ve temyiz süreleri 2 haftaya indirilecek.

Paket ayrıca adli para cezalarında da önemli değişiklikler içeriyor. Bir günlük adli para cezasının alt sınırı 20 liradan 100 liraya, üst sınırı ise 100 liradan 500 liraya yükseltilecek. Ayrıca ‘Terör örgütüne yardım etme’ suçu Türk Ceza Kanunu’nda ayrı bir madde olarak yer alacak.

Emeklilerin Bayram İkramiyesi Artacak

Yargı paketi ile emeklilere Ramazan ve Kurban bayramlarında ödenecek ikramiye miktarı 3 bin liraya çıkarılacak. Ayrıca manevi tazminat talepleri Tazminat Komisyonu tarafından karara bağlanacak ve özel nitelikli kişisel verilerin işlenme şartları yeniden düzenlenecek.

Deprem Bölgesinde Sanayi Altyapısı Desteği

Deprem bölgesinde sanayi altyapısının güçlendirilmesine yönelik destek ve uygulamaların süresi bir yıl daha uzatılacak. Dilekçe Komisyonu ile İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Üyelerinden Oluşan Karma Komisyon, önemli konuları görüşmek üzere toplanacak.

Seçim Öncesi Son Mesai

31 Mart seçimleri öncesinde siyasi partiler son grup toplantılarını yapacak ve liderler mesajlarını grup kürsülerinden verecek. Meclis, Genel Kurul çalışmalarının tamamlanmasının ardından milletvekillerinin seçim çalışmalarına katılabilmeleri için bir süre ara verecek.