Ana Sayfa Ekonomi Yüksek: Türksat 6A Fırlatma Töreni Tarihi Bir Adım

Yüksek: Türksat 6A Fırlatma Töreni Tarihi Bir Adım

0
Yüksek: Türksat 6A Fırlatma Töreni Tarihi Bir Adım

Yüksek, Türksat 6A’nın Türkiye İçin Önemini Vurguladı

Yüksek, Türksat 6A Fırlatma Töreni’nde, bugün tarihi bir gün yaşandığını ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde tam bağımsız, büyük Türkiye idealinin en önemli stratejik hamlesinin gerçekleştirildiğini söyledi.

Türksat 6A’nın Önemi

Yüksek, Türksat 6A’nın Türkiye’nin en büyük AR-GE projesi olduğunu belirterek, “Türksat 6A, artık uydu kullanan rolünden uydu tedarik eden rolüne geçtiğimiz bir hamleyi gösteriyor. Bu çok kritik, çok önemli bir adım. Kendi haberleşme uydusunu yerli ve milli üreten 11 ülkeden biri olduk. Türksat 6A, bayrağımızın, yerli ve milli ürünlerimizin uzayda en uzak mesafedeki temsili olacak.” dedi.

Dünya Çapında Etki

Yüksek, Türksat 6A’nın dünya çapında televizyon ve haberleşme anlamında yaklaşık 5 milyar nüfusa, yani dünyanın yüzde 65’ine etki edeceğini vurgulayarak, Endonezya, Malezya, Hindistan gibi bölgelere de haberleşme ve televizyon yayıncılığı anlamında ulaşma imkanı sağlayacağını belirtti.

Haberleşme İmkanlarının Kontrolü

Yüksek, Türksat 6A’nın Türkiye’nin haberleşme imkanlarını kontrol altında tutacağını belirterek, uyduyun 15 yılın üzerinde ömrü olduğunu ve ülkenin veri iletişimi noktasındaki bağımsızlığını garanti edeceğini söyledi. Ayrıca, uydunun stratejik bir yatırım ve ürün olarak değerlendirildiğini belirtti.