Ana Sayfa Sağlık Yorgunluğa Karşı 10 Öneri

Yorgunluğa Karşı 10 Öneri

0
Yorgunluğa Karşı 10 Öneri

Takdir Et, Takdir Al

Anna Katharina Schaffner, tükenmişlik konusunda takdir edilmenin ve başkalarını takdir etmenin önemini vurguluyor. Olumlu geri bildirimler almak, psikolojik anlamda değerimizi artırabilir.

Perspektif Her Şeydir

Deloitte İşyerinde Refah Anketi, tükenmişlik sorununun yaygınlığını ortaya koyarken, tarihsel perspektiften bakarak yorgunlukla ilgili endişelerin insan doğasının bir parçası olduğunu gösteriyor.

Çalışma Hayatı Bizim Dostumuz Değil

Endüstrileşme ile birlikte zaman yönetimi ve verimlilik önem kazandı. Benjamin Franklin‘in “zaman paradır” fikri, çalışma ve başarıya yönelik baskıyı artırdı.

Bir Hobi Edinin

Nick Petrie’nin belirttiği gibi, hobiler tükenmişliğe karşı güçlü bir panzehir olabilir. Farklı alanlarda kendimizi beslemek, gelişmemiz için önemlidir.

İçinizdeki Eleştirmeni Eğitin

Kabul ve Kararlılık Terapisi ile içsel eleştirmenimizi yönetmeyi ve olumsuz düşüncelerle başa çıkmayı öğrenebiliriz. Olumsuz düşünceleri fark etmek ve değiştirmek önemlidir.

Yaşam Maliyetinizi Hesaplayın

Henry David Thoreau‘un “yaşam maliyeti” kavramı, amaçlarımız için ne kadar fedakarlık yaptığımızı düşünmemizi sağlar. Seçimlerimizin gerçek maliyetini anlamak, önceliklerimizi doğru şekilde belirlememize yardımcı olabilir.

Hayır Demeyi Öğrenin

Taahhütlerimizi temel değerlerimizle eşleştirmek, gereksiz ve yorucu taahhütlerden kaçınmamıza yardımcı olabilir. Hayır demek, kendimize ve zamanımıza saygı duymamızı sağlar.

80/20 İlkesini Uygulayın

Pareto yasası, çabalarımızın önemli sonuçlarının sadece küçük bir kısmından kaynaklandığını gösterir. Önemli faaliyetlere odaklanarak verimliliği artırabiliriz.

Dinlenmeye Öncelik Verin

Vücudumuz ve zihnimiz dinlenmeye ihtiyaç duyduğunda, onlara izin vermek önemlidir. Her gün kendimize dinlenme zamanı ayırmak, tükenmişliği önleyebilir.

Stoacılara Kulak Verin

Antik Stoacılar, dış koşullardan ziyade tepkilerimizin bizi etkilediğine inanırdı. Marcus Aurelius‘un sözleriyle, kontrol edebileceğimiz konulara odaklanarak stresle başa çıkabiliriz.