Ana Sayfa Dünya Yaban Domuzu ve İnsan Benzeri Figürler İçeren 51 Bin Yıllık Mağara Resmi Keşfedildi

Yaban Domuzu ve İnsan Benzeri Figürler İçeren 51 Bin Yıllık Mağara Resmi Keşfedildi

0
Yaban Domuzu ve İnsan Benzeri Figürler İçeren 51 Bin Yıllık Mağara Resmi Keşfedildi

Avustralya’da Tarihi Bir Keşif

Avustralya’daki Griffith Üniversitesi’nden Profesör Maxime Aubert, yaban domuzu ve üç insan benzeri figür içeren mağara resminin 51 bin 200 yıl öncesine ait olduğunu açıkladı. Bu keşif, daha önce bulunan en eski mağara resminden 5 bin yıl daha eski.

İnsanın Yaratıcı Düşünme Kapasitesini Gösteren Bir Eser

Prof. Aubert, resmin modern insanın yaratıcı düşünme kapasitesini ilk kez sergilediği zamanı gösterdiğini belirtti. Resimde, ağzı yarı açık bir şekilde duran bir domuz ve en az üç insan benzeri figür yer alıyor. En büyük insan figürü, her iki kolu uzanmış ve bir asa tutuyormuş gibi görünüyor. İkinci figür ise domuzun hemen önünde duruyor ve bir asa tutuyor. Üçüncü figür ise ters duruyor ve domuza dokunuyormuş gibi resmedilmiş.

Sanat Eserlerinin Tarihlenmesinde Yeni Yöntemler

Yeni keşif, sanat eserlerinin tarihlendirilmesinde kullanılan yeni bir yöntem sayesinde mümkün hale geldi. Bu yöntem, lazer kullanılarak eserin küçük miktarlarının kesilmesini içeriyor ve araştırmacılara daha doğru tarihleme imkanı sağlıyor. Bu gelişme, dünya genelinde mağara resimlerinin bulunduğu alanların tarihini yeniden belirleme ve betimsel sanatın ortaya çıkışını daha da geriye götürme potansiyeline sahip.