Ana Sayfa Gündem Türkiye’deki İranlılar, Ülkelerindeki Cumhurbaşkanlığı Seçimi İçin Sandık Başına Gitti

Türkiye’deki İranlılar, Ülkelerindeki Cumhurbaşkanlığı Seçimi İçin Sandık Başına Gitti

0
Türkiye’deki İranlılar, Ülkelerindeki Cumhurbaşkanlığı Seçimi İçin Sandık Başına Gitti

İranlılar 7 Kentte Sandık Başında

Türkiye’de yaşayan İranlılar, ülkelerinde gerçekleştirilen cumhurbaşkanlığı seçimi için 7 farklı kentte sandık başına gitti. Van’da bulunan İranlılar, Ticaret ve Sanayi Odası’nda kurulan sandıklarda oy kullanma fırsatı buldu.

İran’da Seçim Kararı

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi’nin 19 Mayıs’ta helikopter kazasında hayatını kaybetmesi sonrasında ülkede seçim kararı alındı. 4 adayın yarıştığı 14’üncü dönem Cumhurbaşkanlığı seçimi için İranlılar, yurt dışında da oylarını kullanabiliyor.

Sandıklar Türkiye’de de Kuruldu

Türkiye’de yaşayan İranlılar da Ankara, İstanbul, İzmir, Antalya, Erzurum, Trabzon ve Van’da kurulan 8 ayrı sandıkta oy kullanma hakkına sahipti. Oy verme işlemi sabah saat 08.00’de başladı ve saat 18.00’de sona erdi. Yoğun katılım durumunda seçim süresinin uzatılabileceği belirtildi.

İranlılar Umutlu

Van’da Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı toplantı salonunda kurulan sandıkta oy kullanan İranlılar, seçim sürecine umutlu yaklaştıklarını ifade etti. Van Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Yardımcısı Fevzi Çeliktaş, Türkiye’deki 7 kentte kurulan 8 sandıkta oy kullanma işleminin gerçekleştirildiğini ve bu seçimin İran için büyük önem taşıdığını belirtti.