Ana Sayfa Gündem Türkiye’de Meclis Gündemi: TSK Personel Kanunu, Eğitimde Şiddet ve Yargı Paketi

Türkiye’de Meclis Gündemi: TSK Personel Kanunu, Eğitimde Şiddet ve Yargı Paketi

0
Türkiye’de Meclis Gündemi: TSK Personel Kanunu, Eğitimde Şiddet ve Yargı Paketi

TSK Personel Kanunu’nda Değişiklikler Kabul Edildi

Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanunu’nda değişiklik öngören teklifin birinci bölümünde yer alan ilk 30 madde Meclis tarafından kabul edildi. Yapılan değişikliklerle askeri personelin disiplin cezalarına denetim yolu açılacak ve sosyal medya kullanımına ilişkin yeni kurallar getirilecek. Ayrıca, operasyonlar nedeniyle astsubaylık geçiş sınavlarına katılamayan uzman erbaşlara ilave sınav hakkı verilecek. Düzenlemenin yeni haftada tamamlanması bekleniyor.

Öğretmenlik Meslek Kanunu’nda Önemli Değişiklikler

Öğretmenlik Meslek Kanunu’nda değişiklik öngören kanun teklifi Meclis’e sunulacak. Yapılacak düzenlemelerle eğitim çalışanlarına yönelik suçlarda cezalar artacak ve şiddet olaylarında hapis cezası ertelenemeyecek. Ayrıca, Milli Eğitim Akademisi kurularak öğretmen adaylarına eğitim verilecek.

9. Yargı Paketi TBMM’ye Sunulacak

9’uncu Yargı Paketi de bu hafta Meclis Başkanlığı’na sunulması bekleniyor. Pakette cezasızlık algısının ortadan kaldırılmasına yönelik düzenlemeler ve casusluk faaliyetleri ile mücadele için yeni maddeler yer alacak.

Başıboş Köpekler için Çözüm Arayışı Devam Ediyor

Başıboş sokak köpekleri sorununun çözümü için AK Parti grubunda çalışmalar devam ediyor. Ayrıca, Kurban Bayramı öncesi siyasi parti genel başkanları da grup toplantılarında mesajlarını verecekler.