Ana Sayfa Dünya TİKA, Gambiya’da Atatürk Kütüphanesi Açılışını Gerçekleştirdi

TİKA, Gambiya’da Atatürk Kütüphanesi Açılışını Gerçekleştirdi

0
TİKA, Gambiya’da Atatürk Kütüphanesi Açılışını Gerçekleştirdi

Gambiya Silahlı Kuvvetleri Eğitim Okulu’nda Atatürk Kütüphanesi Açıldı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından yapılan açıklamaya göre, Gambiya’nın Fajara bölgesinde bulunan Gambiya Silahlı Kuvvetleri Eğitim Okulu’nda “Atatürk Kütüphanesi”nin açılışı gerçekleştirildi.

Açılış Törenine Önemli Katılımlar

Açılış törenine Türkiye’nin Banjul Büyükelçisi Fahri Türker Oba, Gambiya Savunma Bakanı Müsteşarı Rohey Bittaye Darboe, Gambiya Genel Kurmay Başkanlığı Özel Kalem Müdürü General Lamin K. Sanyang, TİKA Banjul Koordinatörü Şule Bayar, Askeri Danışman Kurmay Albay Anıl Aksoy ile askerler ve basın mensupları katıldı.

Gambiya Ordusu Askeleri İçin Yenilenen Kütüphane

TİKA’nın yürüttüğü proje kapsamında tadilatı gerçekleştirilen ve mobilyalarıyla rafları temin edilen Atatürk Kütüphanesi, Türkçe eğitimi alan Gambiya Ordusu askerlerinin rahatlıkla kitap okuyabilecekleri bir ortam sunmayı amaçlıyor.

1991 Yılında Kurulan Kütüphane Yenilendi

Gambiya Silahlı Kuvvetleri Eğitim Okulu’ndaki Atatürk Kütüphanesi, Türk askerlerinin Fajara’daki Eğitim Okulu’na 1991 yılında konuşlanmasıyla birlikte kurulmuştu. Zamanla kullanılamaz hale gelen kütüphane, yapılan bu proje ile tekrar hizmete açıldı.

Amaç: İkili İlişkilerin Güçlenmesi ve Personel Gelişimine Katkı

Atatürk Kütüphanesi projesi, Türkiye-Gambiya askeri ve ikili ilişkilerinin güçlenmesine ve Gambiya Silahlı Kuvvetleri personelinin bireysel gelişimine katkı sağlamayı hedefliyor. TİKA’nın bu tür projelerle dostluk ve iş birliğini pekiştirmeye devam etmesi bekleniyor.