Ana Sayfa Gündem TBMM Genel Kurulunda Bu Hafta Neler Olacak?

TBMM Genel Kurulunda Bu Hafta Neler Olacak?

0
TBMM Genel Kurulunda Bu Hafta Neler Olacak?

Ulusal ve Uluslararası Anlaşmalar Ele Alınacak

30 Ocak Salı günü başlayacak olan TBMM Genel Kurulu, bu hafta Türkiye Cumhuriyeti ile Birleşmiş Milletler arasında Birleşmiş Milletler Kalkınma Eşgüdüm Ofisi Bölgesel Ofisi’nin İstanbul’da Kurulmasına İlişkin Anlaşmanın Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun Teklifi dahil olmak üzere birçok ulusal ve uluslararası anlaşmayı ele alacak.

Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) Üyeleri Seçilecek

Genel Kurul ayrıca Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) üyelerini seçecek. Anayasa ve Adalet Komisyonları Üyelerinden Kurulu Karma Komisyon tarafından belirlenen adaylar Prof. Dr. Çetin Arslan, Prof. Dr. Bayram Keskin ve Prof. Dr. Ender Ethem Atay arasından bir kişi HSK üyeliğine seçilecek.

Birinci oylamada üye tamsayısının üçte iki çoğunluğu gerekmektedir. Eğer bu oylamada seçim sonuçlandırılamazsa, ikinci oylamada üye tamsayısının beşte üç çoğunluğu aranacaktır. İkinci oylamada da üye seçilemezse en çok oy alan iki aday arasında ad çekme usulüyle üye seçimi tamamlanacaktır.

Komisyonların Gündemi

TBMM Dışişleri Komisyonu ve İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Hükümlü ve Tutuklu Haklarını İnceleme Alt Komisyonu bu hafta toplanacak. Dışişleri Komisyonu, uluslararası anlaşmalara yönelik 20 kanun teklifini ele alacak. İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Hükümlü ve Tutuklu Haklarını İnceleme Alt Komisyonu ise Sincan, Diyarbakır, Mardin E Tipi ve Midyat M Tipi cezaevleri raporlarını görüşecek.

Grup Toplantıları Yapılacak

Salı ve çarşamba günleri, Meclis’te grubu bulunan siyasi partilerin grup toplantıları yapılacak.