Ana Sayfa Magazin Scott Mautz’a göre Zihinsel Dayanıklılığı Artıracak Özellikler

Scott Mautz’a göre Zihinsel Dayanıklılığı Artıracak Özellikler

0
Scott Mautz’a göre Zihinsel Dayanıklılığı Artıracak Özellikler

Özgüven

Scott Mautz’a göre zihinsel olarak güçlü insanlar, düzenli olarak “Ben yeterliyim” ifadesini kullanır. Özgüvenin elde edilmesi zor olabilir ancak yüksek düzeyde özgüvene sahip kişilerin profesyonel ve kişisel olarak daha iyi durumda oldukları biliniyor. Mautz’a göre, kendinizi benzersiz kılan şeyin başarınızı artırabileceğine inanmaya başlamalısınız.

Dayanıklılık

Dayanıklılık, zihinsel olarak güçlü liderlerin ikinci temel direği olarak kabul edilir. Mautz, zor durumlarla karşılaştığınızda cesaretinizi artırmak için kullanabileceğiniz bir ifade önerir: “Bu aksilik ne gibi olasılıklar sunuyor?” Zorlukları fırsatlara çevirmek, beyninizi sorunları çözmeye teşvik edebilir.

Cesaret

Cesur olmak da zihinsel olarak güçlü insanların sahip olduğu özelliklerden biridir. Mautz, cesur olmanın önemli bir adımı olarak “Kendime büyük hayaller kurma izni veriyor muyum?” sorusunu önerir. İddialı hedeflere inanmak, bu hedeflere ulaşmanın ilk adımıdır.

Karar Verme

Karar verme becerilerini geliştirmek de zihinsel olarak güçlü olmanın temel adımlarından biridir. Kararsızlık, altta yatan sorunları işaret edebilir ve başarınızı olumsuz etkileyebilir. Mautz’a göre, etkili karar vermenin önemini hatırlamak ve kararsızlığa takılmaktan kaçınmak önemlidir.

Hedefe Odaklanma

Zihinsel olarak güçlü insanlar, neyi kontrol edip neyi kontrol edemeyecekleri konusunda gerçekçi bir görüşe sahiptir. Değerli enerjinizi kontrol edemediğiniz faktörlere harcamak, potansiyelinizi engelleyebilir. Mautz’un önerdiği soru ise “Kontrol edilebilir olanı mı kontrol ediyorum?”

Doğru Mesaj

Son olarak, günlük görevleri minnettar olduğunuz şeyler olarak görmek zihinsel dayanıklılığınızı artırabilir. Kendinize “Bunu yapmalıyım” dediğinizde, görevleri daha etkili bir şekilde yerine getirebilirsiniz.