Ana Sayfa Teknoloji Samanyolu Galaksisi’nde Orta Kütleli Kara Delik Tespit Edildi

Samanyolu Galaksisi’nde Orta Kütleli Kara Delik Tespit Edildi

0
Samanyolu Galaksisi’nde Orta Kütleli Kara Delik Tespit Edildi

Max Planck Astronomi Enstitüsü’nden Yapılan Açıklama

Almanya’daki Max Planck Astronomi Enstitüsü’nden Maximilian Häberle liderliğindeki bir gökbilim ekibi, Samanyolu Galaksisi’nde orta kütleli bir kara delik tespit etti. Häberle, “Hızlı hareket eden yıldızların hızları, yıldız kümesinin beklenen merkezi kaçış hızından önemli ölçüde daha yüksektir. Bu durum, varlıklarının sadece büyük bir kara deliğe bağlı olabileceğini gösteriyor. Kara delik kütlesinin alt sınırının 8 bin 200 Güneş kütlesi olduğunu belirledik. Bu bulgu, orta kütleli bir kara deliğin varlığını destekliyor” dedi.

Omega Centauri’nin Özellikleri

Omega Centauri, yaklaşık 150 ışık yılı genişliğinde ve 10 milyon yıldız içeren bir kümedir. Bir zamanlar Gaia Sausage adı verilen bir cüce galaksinin çekirdeği olduğuna inanılan bu küme, Hubble Uzay Teleskobu ile 20 yılda toplanan 500’den fazla görüntüden elde edilen verilerle incelendi. Ekip, Omega Centauri’nin merkez bölgesinin güncellenmiş ve detaylı bir kataloğunu oluşturarak, bu bölgede devasa ve görünmez bir kütle tarafından etkilenen yıldızları araştırdı.

Orta Kütleli Kara Delik ve Bulgular

Araştırmacılar, Omega Centauri’nin merkez bölgesinde, Sgr A* yörüngesinde dönenlere benzer şekilde hızlı hareket eden yıldızlar keşfettiler. Yıldızların hızlarını ve hareketlerini inceleyerek, etkileşimde oldukları nesnenin kütlesinin alt sınırını belirleyebilen ekip, buldukları şeyin tek makul açıklamasının orta kütleli bir kara delik olduğunu belirtti.