Ana Sayfa Magazin Ramazan Ayında En Uzun ve En Kısa Oruç Tutulan Şehirler Belli Oldu

Ramazan Ayında En Uzun ve En Kısa Oruç Tutulan Şehirler Belli Oldu

0
Ramazan Ayında En Uzun ve En Kısa Oruç Tutulan Şehirler Belli Oldu

Geçen Yıla Göre Fark Azaldı

Geçen yıl ramazanın başlangıcında Sinop’ta 13 saat 56 dakika ile en uzun oruç tutulurken, Adana, Hatay, Kilis, Mersin ve Şanlıurfa’da 13 saat 47 dakikayla en kısa süreli oruç tutulmuştu. Bu yıl ise Türkiye genelinde en uzun ile en kısa oruç arasındaki fark 3 dakikaya indi.

Ramazanın Başlangıç ve Bitiş Zamanları

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Astronomu Gürhan Eren’e göre, ramazan bu yıl 11 Mart’ta başlayacak. İlk imsak Iğdır’da saat 04.52’de, son imsak ise Çanakkale’de saat 06.02’de olacak. İlk iftarın ise Iğdır’da 18.13’te, son iftarın Çanakkale’de 19.24’te yapılması bekleniyor.

En Uzun ve En Kısa Oruç Tutulan Şehirler

Eren’in verdiği bilgilere göre, Artvin, Kastamonu, Kırklareli, Samsun, Zonguldak ve Sinop’ta 13 saat 23 dakika ile en uzun oruç tutulurken, Adana, Antalya, Gaziantep, Hakkari, Hatay, İzmir, Kilis, Mardin, Muğla, Şanlıurfa, Şırnak ve Van’da 13 saat 20 dakika ile en kısa oruç süresi yaşanacak.

Ramazanın Son Günü

Ramazanın son günü olan 9 Nisan’da ilk iftarın Hakkari’de saat 18.42’de, son iftarın ise Edirne’de 19.55’te olması bekleniyor. Bu gün Sinop’ta 14 saat 51 dakika ile en uzun, Hatay’da ise 14 saat 30 dakika ile en kısa süreyle oruç tutulacak.

Ekinoks ve Oruç Süreleri

Eren, 21 Mart ekinoksunun ardından gündüzlerin geceden daha uzun olacağını belirtirken, bu durumun en uzun ve en kısa oruç tutulan şehirlerin tekrar Sinop ve Hatay olmasına sebep olacağını ifade etti.