Ana Sayfa Dünya NATO’nun 75. Yıl Kutlamalarında Güçlü Mesajlar Verildi

NATO’nun 75. Yıl Kutlamalarında Güçlü Mesajlar Verildi

0
NATO’nun 75. Yıl Kutlamalarında Güçlü Mesajlar Verildi

NATO Töreni Detayları

1949 yılında “Kuzey Atlantik Anlaşması”nın imzalanmasıyla NATO’nun kuruluşunun 75. yıl kutlamaları gerçekleştirildi. Tören, Washington’daki “Andrew W. Mellon Oditoryumu”nda gerçekleşti.

Liderlerin Katılımı

Liderlerin eşlerinin giriş yaptığı törene, daha sonra Ukrayna, Avustralya, Japonya, Yeni Zelanda ve Güney Kore liderleri katıldı. NATO üyesi 32 lider, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile birlikte sahneye çıktı.

Stoltenberg’den Güçlü Mesajlar

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, törende yaptığı konuşmada “Kuzey Atlantik Anlaşması”na büyük saygı duyduklarını ve barışın korunduğunu vurguladı. Stoltenberg, NATO’nun tarihin en başarılı ve uzun ömürlü ittifakı olduğunu belirtti.

Ukrayna’ya Destek

Stoltenberg, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı savaşının büyük bir güvenlik krizi olduğunu ifade ederek, NATO müttefiklerinin Ukrayna’ya destek sağlamasının önemine değindi. Rusya’nın kazanması durumunda küresel güvenliği olumsuz etkileyeceğini belirtti.

NATO’nun Değeri

Stoltenberg, NATO’nun 75 yıl boyunca pek çok zorluğu aştığını ve müttefiklerin birbirine bağlılığının önemine vurgu yaparak, ittifakın değerini tüm üyelerin bilmesi gerektiğini dile getirdi.