Ana Sayfa Teknoloji Kuzey Amerika’da Keşfedilen Lobopodian Canlısının Şaşırtıcı Özellikleri

Kuzey Amerika’da Keşfedilen Lobopodian Canlısının Şaşırtıcı Özellikleri

0
Kuzey Amerika’da Keşfedilen Lobopodian Canlısının Şaşırtıcı Özellikleri

1983 Yılında Keşfedilen Kalıntılar Bilim Dünyasını Sarsıyor

Kuzey Amerika’da Yoho Ulusal Parkı’nda bulunan ve 10 bin fosil arasında yer alan Lobopodian adlı canlının kalıntıları bilim dünyasında büyük şaşkınlık yarattı. Yaratığın uzun gövdesi, sırtında çıkıntı yapan kısa bacakları ve tüylere benzer uzantıları bulunuyordu.

Evrimi Hala Tam Olarak Çözülemeyen Deniz Canlısı

Araştırmacılar, Lobopodian’ın nasıl evrimleştiği konusunda hala net bir bilgiye sahip değil. Ancak gezegenin oksijen seviyesinin artmasıyla canlıların büyümeye ve gelişmeye zorlandığına inanılıyor.

Yeni Türler ve Fosil Analizleri

Royal Ontario Müzesi’nde yapılan araştırmalar sonucunda 2012 yılından bu yana 50 yeni tür tespit edildi. Lobopodian’ın farklı yapıdaki bacaklarının farklı işlevleri yerine getirdiği belirlendi.

Kambriyen Patlaması ve Evrim Süreci

Araştırmacılar, Lobopodian’ın yaklaşık 530 milyon yıl önce Paleozoik dönemde meydana gelen Kambriyen patlamasının bir parçası olarak evrimleşmiş olabileceğini düşünüyor. Bu dönemde deniz hayvanlarının çeşitliliği artmış ve deniz tabanındaki yaşanabilir alan miktarında büyük bir artış yaşanmıştır.

Görme Yeteneği ve Rekabetin Artışı

Kambriyen patlamasının ardından hayvanlarda görme yeteneği, artan rekabet nedeniyle bacaklar ve yırtıcı-av ilişkileri gelişmeye başladı. Bazı araştırmacılar, artan oksijen seviyelerinin Lobopodian gibi daha büyük ve karmaşık hayvanların evrimleşmesine olanak tanıdığını vurgulamaktadır.