Ana Sayfa Dünya Kazakistan Ulusal Üniversitesi Hastanesi’nde Büyük Veri İhlali

Kazakistan Ulusal Üniversitesi Hastanesi’nde Büyük Veri İhlali

0
Kazakistan Ulusal Üniversitesi Hastanesi’nde Büyük Veri İhlali

Kazakistan’ın Almatı şehrinde bulunan Al-Farabi Kazakistan Ulusal Üniversitesi Hastanesi’nde yaşanan kriz büyük tepki topladı.

Neden toplandığı bilinmeyen yaklaşık 190 kadın öğrencinin bekaret durumları üniversite tarafından sızdırıldı. Yüzlerce kadınla ilgili son derece kişisel ve gizli tıbbi bilgiler, yetkililer tarafından sosyal medyada paylaşıldı.

Bekaret Durumları Sızdırılan Öğrenciler İçin Büyük Endişe

Yaşları 17 ile 21 arasında değişen öğrencilerin bekaret durumları hakkında neden bilgi toplandığı belirsizliğini koruyor. Paylaşılan veriler arasında isimler, yaşlar, telefon numaraları ve kimlik numaraları da yer alıyor.

Sosyal Medyada Yayılan Bilgiler Üniversiteyi Zora Soktu

Yayına girdikten birkaç dakika sonra, üniversiteye bağlı çeşitli sosyal medya gruplarında yayılan bu bilgilerin ardından, kız öğrencilerin üniversitenin tıp merkezinde özel jinekolojik muayenelerden geçirildiği iddia edildi. Bu muayenelerin sonuçlarının sızdırıldığı açıklanırken bu muayenelerin eski Sovyet devletindeki öğrenciler için zorunlu olup olmadığına dair bir açıklama yapılmadı.

Öğrencilerden Tepki: Mahremiyetimizi İhlal Ediyorlar

Listede adı geçen ancak ismini vermek istemeyen bir öğrenci yerel haber kaynaklarına yaptığı açıklamada çok sert ifadeler kullandı. İsmini açıklamayan öğrenci, “Kişisel verilerimiz her yere adeta asıldı. Mahrem tıbbi muayenelerden sonra bilgileri toplayıp genel bir sohbet odasına atıyorlar” dedi. Başka bir öğrenci ise Kazakistan’da mahremiyete verilmeyen önemi eleştirdi.

Üniversite ve Bakanlıktan Açıklamalar

Üniversite, hatadan sorumlu tıp merkeziyle sözleşmesini feshetmeyi planladığını ve bir iç inceleme yürüttüğünü açıkladı, ancak büyük veri ihlalinden etkilenen öğrencilerden herhangi bir şekilde özür dilemedi. Kazakistan Bilim ve Yüksek Öğrenim Bakanı Sayasat Nurbek, şok edici sızıntıyı eleştirdi ve sorumluların mevcut mevzuat uyarınca cezalandırılacağını belirtti.