Ana Sayfa Sağlık Kahramanmaraş Depreminin Ardından Hatay’da Sağlık Hizmetleri Sorunu Devam Ediyor

Kahramanmaraş Depreminin Ardından Hatay’da Sağlık Hizmetleri Sorunu Devam Ediyor

0
Kahramanmaraş Depreminin Ardından Hatay’da Sağlık Hizmetleri Sorunu Devam Ediyor

Hatay’da Yaşanan Sorunlar

6 Şubat depreminin ardından en çok zarar gören illerden biri olan Hatay, depremin üzerinden aylar geçmesine rağmen sağlık hizmetlerinde ciddi sorunlar yaşıyor. AHESEN Genel Başkanı Dr. Ahmet Kandemir, durumu endişe verici bir şekilde dile getirdi.

Çözüm Bekleyen Sorunlar

Dr. Ahmet Kandemir, “Yaralar hala taze ve sorunlar çözümsüz kalmış durumda. Eski Sağlık Bakanına yapılan çağrılara rağmen çözüm bulunamadı. Hatay’da hala afet ortamında çalışan aile sağlığı merkezleri ve hekimler var” dedi. Ayrıca, depremzedelerin aile hekimliği alanında da mağdur olduğunu vurguladı.

Çözüm Önerileri

AHESEN Başkanı, sorunların çözümü için Sağlık Bakanından adımlar beklediklerini belirterek, “Şartlar düzelene kadar bölgedeki aile hekimliği çalışanları her türlü negatif performanstan muaf tutulmalı. Nüfus bazlı ödemeler eski düzene dönmeli ve teşvikler kriterlere bağlı olmaksızın verilmeli” dedi.

Hasarlı sağlık merkezlerinin onarılması ya da yeni yer tahsis edilmesi, esnek çalışma imkanı sağlanması ve cari gider desteğinin verilmesi gerektiğini ifade etti. Aksi takdirde, bölgeden aile hekimlerinin kaçışının artabileceğini ve vatandaşların sağlık hizmeti almasının zorlaşabileceğini belirtti.

Seslerini Duyurmaya Devam Edecekler

AHESEN olarak, bölgedeki sağlık hizmetlerinin normalleşmesi için önerilerde bulunmaya devam edeceklerini ve şartlar düzelene kadar meslektaşlarının ve vatandaşların sesi olacaklarını söyledi.