Ana Sayfa Ekonomi İstanbul Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri Sektöründe İhracatta Gerileme

İstanbul Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri Sektöründe İhracatta Gerileme

0
İstanbul Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri Sektöründe İhracatta Gerileme

Bayram Tatilinin Etkisiyle İhracat Düştü

İstanbul Mobilya, Kâğıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği’nin açıklamasına göre, mayısta 737 milyon dolar ihracat gerçekleştiren sektör, haziran ayında 9 günlük bayram tatilinin etkisiyle 545 milyon dolarlık bir gerileme yaşadı.

İlk 6 Ayda 3,8 Milyar Dolarlık İhracat

Sektör, yılın ilk altı ayında toplamda 3,8 milyar dolarlık ihracat yaparken en çok ihracat yapılan ülke Irak oldu. Irak’ı Birleşik Krallık ve Amerika Birleşik Devletleri takip etti.

İhracat Payı En Çok Artan Ülke Amerika Birleşik Devletleri

Amerika Birleşik Devletleri, ihracat payını yüzde 25,64 artırarak en çok büyüme gösteren ülke oldu. İstanbul Mobilya, Kâğıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Başkanı Erkan Özkan, resmi tatillerin ihracatı olumsuz etkilediğini belirterek, sektörün hedeflerine ulaşmak için yoğun çaba sarf ettiklerini vurguladı.

Gelecek İçin Yüksek İnanç ve Hedefler

Özkan, zorlu şartlara rağmen ihracatçıların ve üreticilerin gayretlerini takdirle karşıladıklarını, yerli üretimin dünya çapında yaygınlaştırılması için birlikte çalıştıklarını ifade etti. Gelecek yıllar için de hedeflere inançla ulaşacaklarına olan inancını dile getirdi.