Ana Sayfa Dünya İsrail’de Zorunlu Askerlik Protestoları Yükseliyor

İsrail’de Zorunlu Askerlik Protestoları Yükseliyor

0
İsrail’de Zorunlu Askerlik Protestoları Yükseliyor

Haredi Topluluğu Zorunlu Askerlik Kararını Protesto Etti

İsrail’in Batı Kudüs’ündeki Meaşearim Mahallesi’nde bulunan Şabat Meydanı’nda toplanan on binlerce Haredi, ülkenin zorunlu askerlik hizmetini protesto etti. Ellerinde dövizler taşıyan Harediler, “Düşman ordusunda askerlik yapmayız”, “Ölürüz de askerlik yapmayacağız” şeklinde sloganlar attı.

Ultra Ortodoks Yahudilerin Zorunlu Askerlik Kararı

İsrail Yüksek Mahkemesi, Ultra Ortodoks Yahudi erkeklerin zorunlu askerlikten muaf tutulmasının yasal dayanağının bulunmadığına karar verdi. Kararda, askere alınmayanların kamu tarafından finanse edilen sosyal yardım ve eğitim yardımlarından da yararlanamayacakları belirtildi.

Hükümetin Haredilere Yönelik Politikası

İsrail’de Haredi erkeklerin askerlik hizmetini yerine getirmesi gerektiğine dair kararın siyasi ve toplumsal sonuçlarının olması bekleniyor. Hükümetin Haredilerin askerlik muafiyeti için ek süre talebi reddedildi ve Haredilere askerliği zorunlu hale getirecek yasa tasarısı gündeme geldi.

Haredi Topluluğu ve Askerlik

Çoğunluğu dini gerekçelerle askere gitmeyi reddeden Harediler, İsrail nüfusunun yüzde 12’sini oluşturuyor. Ultra Ortodoks Yahudilerin askerlik hizmetinden muaf tutulmalarıyla ilgili yasal düzenlemeler ve protestolar ülkede gündemde önemli bir yer tutmaya devam ediyor.