Ana Sayfa Dünya İran’da Cumhurbaşkanlığı Seçimleri İkinci Tura Kaldı

İran’da Cumhurbaşkanlığı Seçimleri İkinci Tura Kaldı

0
İran’da Cumhurbaşkanlığı Seçimleri İkinci Tura Kaldı

İran’da Seçime Katılım Oranı Yüzde 40

İran İçişleri Bakanlığı Seçim Merkezi Sözcüsü Muhsin İslami, ülke genelinde yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerinde seçime katılımın yüzde 40 civarında gerçekleştiğini açıkladı. Toplam 62 milyon seçmenden 24 milyon 535 bin 185’nin oy kullandığı belirtildi.

İkinci Tur Adayları Belli Oldu

Seçim sonuçlarına göre, reformistlerin adayı Abdunnasır Hemmati (Pezeşkiyan) yüzde 42,5 oy alarak birinci sırada yer alırken, muhafazakar aday İbrahim Raisi’nin (Celili) yüzde 38,6 oy oranıyla ikinci oldu. Diğer adaylar Muhammed Bakır Kalibaf ve Mustafa Purmuhammedi ise üçüncü ve dördüncü sıralarda yer aldı.

İkinci Tur 5 Temmuz’da

Pezeşkiyan ve Celili, 5 Temmuz’da ikinci tur seçimlerde tekrar karşı karşıya gelecekler. İkinci turda hangi adayın cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturacağı merakla beklenmekte.

Adayların Kampanya Stratejileri

Pezeşkiyan’ın kampanyasında “etnik ve mezhebi ayrımcılık” ile zorunlu başörtüsü sorununa vurgu yaparak ekonomi ve adalet vaatleri öne çıkarken, Celili ise daha çok mevcut statükoyu sürdürme niyetinde olduğu izlenimini verdi. Batı ile ilişkiler konusunda da Celili’nin mesafeli tutumunun dikkat çektiği belirtildi.