Ana Sayfa Teknoloji Google, Çevresel Sürdürülebilirlik Stratejisi Kapsamında Çevre Raporunu Yayımladı

Google, Çevresel Sürdürülebilirlik Stratejisi Kapsamında Çevre Raporunu Yayımladı

0
Google, Çevresel Sürdürülebilirlik Stratejisi Kapsamında Çevre Raporunu Yayımladı

Google’ın Elektrik Tüketimi ve Emisyonlarında Artış Belirlendi

Google, çevresel sürdürülebilirlik stratejisi doğrultusunda hedeflerinde kaydedilen ilerlemeyi değerlendirdiği Çevre Raporu’nu yayımladı. Rapor, şirketin veri merkezlerinin elektrik tüketimi ve tedarik zinciri emisyonlarının artışının birincil nedeni olduğunu ortaya koydu.

2023’teki Emisyonlarını Önceki Yıla Göre Yüzde 13 Artırdı

Raporda, Google’ın 2023’teki emisyonlarının bir önceki yıla kıyasla yüzde 13 arttığı açıklandı. Sera gazı emisyonunun geçen yıl yüzde 48 arttığı ve bu artışın veri merkezlerindeki enerji tüketimi ve tedarik zinciri emisyonlarındaki yükselişten kaynaklandığı belirtildi.

Yapay Zekâ Entegrasyonu Emisyonları Artırabilir

Raporda, “Yapay zekâyı ürünlerimize daha fazla entegre ettikçe, yapay zekâ hesaplama yoğunluğunun artması nedeniyle artan enerji talepleri ve teknik altyapı yatırımlarımızdaki beklenen artışlarla ilişkili emisyonlar nedeniyle emisyonları azaltmak zorlayıcı olabilir” ifadelerine yer verildi.

Google’ın veri merkezlerindeki elektrik tüketiminin geçen yıl yüzde 17 arttığı belirtilen raporda, yapay zekânın gelecekteki çevresel etkisinin tahmin edilmesinin karmaşık olduğu vurgulandı.