Ana Sayfa Dünya Gazze Şeridi’nde Sağlık Krizi: İsrail Saldırıları Hastaneleri Yıpratıyor

Gazze Şeridi’nde Sağlık Krizi: İsrail Saldırıları Hastaneleri Yıpratıyor

0
Gazze Şeridi’nde Sağlık Krizi: İsrail Saldırıları Hastaneleri Yıpratıyor

Gazze’deki Hastanelerin Durumu Gittikçe Kötüleşiyor

Sahra hastanelerinin koordinatörü Mervan el-Hems, Gazze Şeridi’ndeki sağlık durumunun felaket olduğunu ve 7 Ekim’den bu yana devam eden İsrail saldırıları nedeniyle hastanelerin hedef alınmasıyla daha da kötüleştiğini belirtti.

Hastane ve Kamp Çevresindeki Sorunlar Artıyor

Hems, Han Yunus kentinde bulunan Nasır Hastanesi’nin hasta ve yaralılarla dolu olduğunu ancak İsrail ordusunun hastaneyi ve çevresini hedef aldığını, bu durumun kanalizasyon sorunlarına neden olduğunu ifade etti. Hastanede yatakların yetersiz kaldığını, tıbbi stokların tükenmekte olduğunu ve ilaç yetersizliğinden bazı hastaların hayatını kaybettiğini dile getirdi.

Yardımların Ulaşması Engelleniyor

Gazze’deki yerinden edilmiş insanların kaldığı kamplarda Hepatit gibi bulaşıcı hastalıkların yayıldığına dikkat çeken Hems, kanalizasyon suları nedeniyle hastane ve kamp çevresinde böceklerin arttığını belirtti. Ayrıca, çadırlara ve kamplara ulaşan suyun içme suyu olarak uygun olmadığını vurguladı. Gazze’deki hükümetin medya ofisinden yapılan açıklamada, İsrail ve ABD’nin Filistin halkına yardımların ulaşmasını engellediği ve açlıkla mücadelede zorluklar yaşandığı belirtildi.

Uluslararası Müdahale Talebi

Gazze Şeridi’nde sivil halkın açlığa sürüklendiği ve çocukların yetersiz beslenme nedeniyle ölüm tehlikesi altında olduğu açıklamalarında bulunuldu. ABD ve İsrail’in Gazze’deki sivilleri açlığa mahkum ettiği vurgulanarak uluslararası müdahale talep edildi.

Refah Sınır Kapısı Kapalı Tutuluyor

İsrail ordusunun 7 Mayıs’ta Gazze’nin Refah bölgesine kara saldırısı başlatarak Mısır ile olan sınır kapısını ele geçirdiği ve Refah Sınır Kapısı’nın kapalı tutulduğu belirtildi. Bu durumun Gazze’ye insani yardım girişlerini önemli ölçüde etkilediği ifade edildi.