Ana Sayfa Dünya Filistin’deki İsrail İhlalleri Raporu: 2024 Yılının İlk Yarısında Yaşananlar

Filistin’deki İsrail İhlalleri Raporu: 2024 Yılının İlk Yarısında Yaşananlar

0
Filistin’deki İsrail İhlalleri Raporu: 2024 Yılının İlk Yarısında Yaşananlar

Kudüs Valiliği Raporuna Göre İhlaller

Filistin’e bağlı Kudüs Valiliği tarafından hazırlanan raporda, işgal altındaki kentte İsrail güçlerinin Filistinlilere yönelik ihlallerine yer verildi. Kudüs başta olmak üzere işgal altındaki Filistin topraklarında radikal Yahudi yerleşimcilerin Filistinlilere yönelik saldırıların arttığı vurgulandı.

Yaşanan Vahşet ve Kayıplar

Raporda, bu dönemde yaşanan saldırılarda gerçek mermi ve darp sonucu 79 kişinin yaralandığı belirtildi. Kudüs kentinde ise 23 Filistinli şehit oldu, bunlar arasında biri 4 yaşında olmak üzere 10 çocuk bulunmaktaydı. İsrail ordusunun ayrıca 41 naaşı elinde tutmaya devam ettiği ifade edildi.

Gözaltılar ve Baskınlar

Son 6 ayda Kudüs’te 73’ü çocuk ve 37’si kadın olmak üzere 708 Filistinli gözaltına alındı. Yasa dışı Yahudi yerleşimcilerin Mescid-i Aksa’ya yönelik saldırılarına da değinilen raporda, bu dönemde 25 bin 54 Yahudi yerleşimcinin Aksa’ya baskın düzenlediği aktarıldı.

Yıkımlar ve İnşaatlar

İsrail’in bu yıl içinde Kudüs kentinde ruhsatsız olduğu gerekçesiyle Filistinlilere ait 73 yapıyı yıktığı ve 42 yapıyı da sahiplerine yıktırdığına dikkat çekilen raporda, bölgede 13 yeni yerleşim biriminin inşasına onay verildiği vurgulandı.

Yıkım ve Ölümler

İsrail’in Gazze Şeridi’ne saldırı başlattığı 7 Ekim 2023’ten bu yana işgal altındaki Batı Şeria ve Doğu Kudüs’te de Filistinlilere yönelik gözaltı, baskın ve saldırılarda artış yaşanıyor. İsrail ordusunun bu dönemde 556 Filistinli hayatını kaybetti. Gazze Şeridi’ne düzenlenen saldırılarda ise en az 37 bin 925 Filistinli öldü, 87 bin 141 kişi yaralandı.