Ana Sayfa Ekonomi Emtia Piyasalarında Değişken Seyir

Emtia Piyasalarında Değişken Seyir

0
Emtia Piyasalarında Değişken Seyir

Fed’in Faiz İndirim Beklentileri Emtia Piyasalarını Etkiledi

Fed’in faiz indirim beklentisini azaltması, varlık fiyatlarında dalgalanmaya yol açtı. ABD’de enflasyonun yavaşladığı görülmesine rağmen Fed’in sıkı duruşunu koruması, piyasalarda belirsizliği artırdı.

Fed’in Politika Faizini Sabit Tutması

Fed, politika faizini değiştirmeyerek bu yıl için 3 faiz indirimine gitme ihtimalini ortadan kaldırdı. Jerome Powell, enflasyon verilerini olumlu olarak değerlendirse de gevşeme sinyalleri vermeyeceklerini vurguladı.

ABD Seçimlerinin Emtia Piyasalarına Etkisi

Analizler, ABD seçimlerinin emtia piyasalarını etkileyebileceğini belirtiyor. Cumhuriyetçilerin kazanması durumunda Çin ve İran ile ilişkilerin gerilmesi altın ve petrol fiyatlarını yukarı çekebilirken, demokratların kazanması çevreci girişimler ve yenilenebilir enerjiye olan talebi artırarak gümüş ve bakır fiyatlarını olumsuz etkileyebilir.

Değerli Metaller ve Enerji Grubunda Yaşananlar

Altın ve gümüş fiyatları, enflasyon endişeleriyle yükselirken, petrol fiyatlarındaki artış yaz mevsimindeki talep artışına bağlandı. Brent petrolde yaşanan yükselişte Orta Doğu kaynaklı jeopolitik endişeler de etkili oldu.

Tarım Ürünleri ve Kakao Piyasasında Değişimler

Tarım ürünlerinde buğday ve mısır fiyatlarının düşmesinde Çin’deki ekonomik yavaşlama etkili olurken, kakao ve şeker fiyatlarında artış yaşandı. Brezilya’daki kurak hava koşulları kahve fiyatlarını yukarı yönlü itti. Gana’nın kakao üretiminde yaşadığı sorunlar da kakao fiyatlarını etkiledi.