Ana Sayfa Ekonomi Elon Musk’a 7,5 Milyar Dolarlık İçeriden Bilgi Ticareti İddiasıyla Dava Açıldı

Elon Musk’a 7,5 Milyar Dolarlık İçeriden Bilgi Ticareti İddiasıyla Dava Açıldı

0
Elon Musk’a 7,5 Milyar Dolarlık İçeriden Bilgi Ticareti İddiasıyla Dava Açıldı

Tesla Hissedarı Musk’ı Mahkemeye Taşıdı

Tesla hissedarı Michael Perry, Elon Musk’ın içeriden bilgi ticareti yaptığı iddiasıyla 7,5 milyar dolarlık bir dava açtı. Perry, Musk’ın gerçek zamanlı verilere erişim sağlayarak hisselerini satmadan önce beklenenden düşük rakamları öğrendiğini ileri sürdü.

Musk’a İddialar ve Talepler

Michael Perry, Musk’ın, 2022 Kasım ayında henüz kamuya açıklanmamış bilgilerle hisselerini satıp yaklaşık 3 milyar dolar kâr elde ettiğini iddia etti. Perry, mahkemeden Musk’ın bu kârı iade etmesini talep etti. Ayrıca, Tesla yöneticileri de Musk’ın bu işlemlerine göz yumarak güvene dayalı görevlerini ihlal etmekle suçlandı.

Musk’ın Maaş Paketi İptal Edilmişti

Elon Musk ayrıca uzun süredir 56 milyar dolarlık maaş paketiyle ilgili tartışmalara konu oluyordu. Yönetim kurulu, bu paketin adil olmadığına hükmederek Musk’ın maaşını iptal etmişti. Tesla’nın hissedarlarının bu kararı onaylayıp onaylamayacağı 13 Haziran’daki toplantıda belirlenecek.

X Hissesi Davası ve Diğer İddialar

Ayrıca Elon Musk’ın, sosyal medya platformu Twitter’daki hisselerini alırken federal menkul kıymetler yasalarını ihlal edip etmediğiyle ilgili bir dava da devam ediyor. Musk, ayrıca diğer bir davada da X şirketindeki hisselerinin açıklanmasını geciktirerek yatırımcıları dolandırmakla suçlanıyor.