Ana Sayfa Eğitim DGS Sınavı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

DGS Sınavı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

0
DGS Sınavı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

DGS Sınavı 30 Haziran Pazar Günü Yapılacak

Önlisans mezunlarından lisans eğitimine geçmek isteyen 312 bin 855 adayın katılacağı DGS sınavı, 30 Haziran Pazar günü gerçekleştirilecek. Sınav, ÖSYM AİS üzerinden erişilebilen sınav giriş belgesi ile yapılacak.

DGS Saat Kaçta Başlayacak ve Ne Kadar Sürecek?

DGS sınavı, 30 Haziran 2024 Pazar günü saat 10:15’te başlayacak ve 135 dakika sürecek. Sınavın bitiş saati ise 12:30 olarak belirlendi. Adaylar sınav salonunu terk etmeleri için en erken sınavın ilk 100 dakikası tamamlanmadan ve en geç sınavın son 15 dakikasında izin alabilecek.

DGS Giriş Yerleri ve Sınav İçeriği

DGS sınavı, 50 sayısal ve 50 sözel olmak üzere toplamda 100 sorudan oluşan bir yetenek testinden oluşacak. Bu test, sayısal ve sözel içerikli akıl yürütme becerilerinin ölçülmesini amaçlayacak. Sorular, lisans düzeyindeki başarıya etki eden becerileri ölçmek için hazırlanacak ve ön lisans programlarından kazanılan bilgi ve becerileri değerlendirmeyecek.

ÖSYM’den Saat Uyarısı

ÖSYM tarafından yapılan açıklamada, sınav günü saat 10.00’dan sonra sınav binalarına adayların alınmayacağı belirtildi. Adayların sınav saati ve kurallara dikkat etmeleri önem taşıyor.