Ana Sayfa Sağlık CDC’den Açıklama: ABD’de Dang Humması Vakalarında Artış Riski

CDC’den Açıklama: ABD’de Dang Humması Vakalarında Artış Riski

0
CDC’den Açıklama: ABD’de Dang Humması Vakalarında Artış Riski

CDC’den Yapılan Açıklamada ABD’de Dang Humması Vakalarının Artması Riski Belirtildi

CDC’den yapılan yazılı açıklamada, ABD’de dang humması vakalarının artması riskinin görüldüğü belirtildi. Açıklamada, ABD’deki doktorlara bu hastalığa karşı teyakkuzda olmaları uyarısı yapıldı.

ABD’ye Seyahat Edenler Arasında 745 Dang Humması Vakası Tespit Edildi

1 Ocak – 24 Haziran tarihleri arasında ABD’ye seyahat edenler arasında 745 dang humması vakası tespit edildiği açıklamada ifade edildi. Amerika kıtasında 1 Ocak – 24 Haziran’da 9,7 milyondan fazla dang humması vakası bildirildiği belirtilerek, bu rakamın 2023 yılının tamamında bildirilen vaka sayısının iki katı olduğu vurgulandı.

Dang Humması Nedir ve Nasıl Bulaşır?

Dang humması, tropikal ve subtropikal bölgelerde görülen bir virüs hastalığıdır. İnsanlara sivrisinekler aracılığıyla bulaşan hastalık, genellikle hafif ateşe sebep olurken bazı vakalarda ölüme yol açabilmektedir. Vakalar, genellikle “yağış dönemleri” olarak bilinen mart, haziran, eylül ve aralık aylarında artış göstermektedir.

Tedbirler ve Önemli Uyarılar

CDC açıklamasında, hastalığın belirtileri görülmeden önceki 14 günde dang humması sık görülen bölgelerde bulunan ve ateşi olan kişilerde dang humması şüphesinin artırılması gerektiği belirtilmiştir. Doktorlara, bu gibi durumlarda tanı testlerinin yapılması gerektiği çağrısı yapılmıştır.

Ayrıca, halk sağlığı yetkililerine zamanında dang humması vakalarının bildirilmesinin önemi vurgulanmış ve hastalığın sık görüldüğü bölgelerde yaşayan veya bu bölgeleri ziyaret edenler arasında sivrisinek ısırmasını önleyici tedbirlerin teşvik edilmesi gerektiği belirtilmiştir. Bilim insanları, yüksek sıcaklık ve uzun süren yağışların sivrisineklerin artmasına sebep olduğu uyarısında bulunmaktadır. Bu nedenle, özellikle su birikintilerinde larva oluşturan sivrisinek türünün bulunduğu bölgelerin düzenli olarak ilaçlanması önem arz etmektedir.