Ana Sayfa Gündem CAN AZERBAYCAN İLE KARDEŞLİK ANLAŞMASI ( ŞUŞA )

CAN AZERBAYCAN İLE KARDEŞLİK ANLAŞMASI ( ŞUŞA )

0
CAN AZERBAYCAN İLE KARDEŞLİK ANLAŞMASI ( ŞUŞA )

Şuşa Beyannamesi Meclis’te kabul edilerek yasalaştı

Türkiye ile Azerbaycan ilişkilerinin müttefiklik düzeyine çıkarılmasını öngören ‘Şuşa Beyannamesi’ TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi.

Şuşa Beyannamesi Meclis'te kabul edilerek yasalaştı

TBMM Genel Kurulu’nda, Türkiye Cumhuriyeti ile Azerbaycan Cumhuriyeti Arasında Müttefiklik İlişkileri Hakkında Şuşa Beyannamesi görüşülerek kabul edildi. Beyannameyle Türkiye ile Azerbaycan arasındaki ilişkilerin daha da güçlendirilmesi ve derinleştirilmesi amaçlanıyor.

Türkiye ve Azerbaycan’ı birleştiren Zengezur koridorunun açılması ve Nahçıvan- Kars demir yolunun inşasının, ilişkilerin yoğunlaştırılmasına katkı sağlayacağı hedefleniyor. Türkiye ve Azerbaycan’ın, bölgesel, küresel güvenlik ve istikrar meselelerinin çözümlenmesi yönünde ortak çaba gösterecekleri, taraflardan herhangi birinin bağımsızlığına veya toprak bütünlüğüne üçüncü bir devletçe tehdit ve saldırı halinde tarafların, birbirine gerekli yardımı yapmaları hedefleniyor. Özellikle terör, organize suçlar, uyuşturucu kaçakçılığı, yasa dışı göçe karşı mücadelede ortak çaba ve iş birliğinin genişletilmesi amaçlanıyor.