Ana Sayfa Dünya Brezilya Ev Sahipliğinde G20 Dışişleri Bakanları Toplantısı Gerçekleşti

Brezilya Ev Sahipliğinde G20 Dışişleri Bakanları Toplantısı Gerçekleşti

0
Brezilya Ev Sahipliğinde G20 Dışişleri Bakanları Toplantısı Gerçekleşti

Vieira: G20 Ülkeleri Filistin Devleti’nin Kurulması Konusunda Hemfikir

Brezilya’nın ev sahipliğinde Rio de Janeiro kentinde tamamlanan G20 Dışişleri Bakanları Toplantısı’nın ardından Bakan Vieira, basına açıklamalarda bulundu. Vieira, G20 ülkelerinin, Filistin Devleti’nin kurulması konusunda hemfikir olduğunu belirterek “Birçok ülke, İsrail’in Refah’a yapmayı duyurduğu operasyona karşı çıkarak İsrail hükümetinden bu kararını gözden geçirmesini ve derhal askıya almasını talep etti.” ifadesini kullandı.

Vieira: Çok Taraflı Örgütlerde Reform İhtiyacı Var

Vieira, çok taraflı örgütlerde reforma ihtiyaç olduğunu vurgulayarak, “Herkes, Birleşmiş Milletler (BM), Dünya Ticaret Örgütü, Dünya Bankası ve Uluslararası Para Fonu (IMF) gibi temel kuruluşlarda reform gerektiği fikrine katılıyor.” değerlendirmesinde bulundu. Ayrıca, Vieira, BM Güvenlik Konseyine başta Latin Amerika ve Afrika olmak üzere yeni daimi üyelerin dahil edilmesi konusunda mutabakata vardıklarını söyledi.

Yoksul Ülkelerin Finansmana Erişimi İçin Çağrı

Vieira, yoksul ülkelerin finansmana erişiminin sağlanması için kendilerine kolaylık sağlanması çağrısında bulunarak, eylül ayında dışişleri bakanlarının katılımıyla New York’taki BM Genel Kurulunda yeni toplantılar planlandığını belirtti. G20 Dışişleri Bakanları Toplantısı’na, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan da katıldı. Dünyanın en büyük 20 ekonomisini bir araya getiren G20 Liderler Zirvesi, kasımda Rio de Janeiro’da düzenlenecek.