Ana Sayfa Dünya Alman Halkının İsrail-Gazze Saldırılarındaki Tutumu Değişti

Alman Halkının İsrail-Gazze Saldırılarındaki Tutumu Değişti

0
Alman Halkının İsrail-Gazze Saldırılarındaki Tutumu Değişti

Almanya’da Halkın Tutumu Değişti

Forsa araştırma şirketinin Stern dergisi için yaptığı ankete göre, Almanya’da halkın İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları konusundaki tutumu değişti.

Ankete Katılanların Yüzde 61’i Karşı Çıktı

Ankete katılanların yüzde 61’i İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarına karşı olduğunu belirtti. Bu oran geçen yılın kasım ayına kıyasla oldukça yüksek. Kasımda bu oran yüzde 31 olarak tespit edilmişti.

İsrail’in Gazze Saldırılarına Anlayış Gösterenlerin Oranı

İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarına anlayış gösterenlerin oranı ise yüzde 33’te kaldı. Bu oran kasımda yüzde 62 olarak ölçülmüştü.

Çatışmaların Boyutu

İsrail’in Gazze’yi işgalinde 7 Ekim sonrası Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, “Filistinlilere ve başta Mescid-i Aksa olmak üzere kutsal değerlere yönelik sürekli ihlallere karşılık verme” gerekçesiyle İsrail’e kapsamlı saldırılar düzenledi.

Ölü ve Yaralı Sayıları

İsrail’in 7 Ekim’deki saldırılarda 1200 İsraillinin öldüğü açıklanırken, Gazze Şeridi’ne düzenlediği saldırılarda 36 bin 550 Filistinli öldü, 82 bin 959 kişi yaralandı. Enkaz altında halen binlerce ölü olduğu bildirilirken, sivil altyapı da tahrip ediliyor.

Asker Kayıpları ve Esir Takası

İsrail ordusu, Gazze Şeridi’ne saldırılarının başladığı 7 Ekim’den bu yana 644 askerinin öldüğünü duyurdu. Çatışmalara verilen “insani ara”da 81 İsrailli ve 240 Filistinli esir karşılıklı serbest bırakıldı. Ancak binlerce Filistinli hala alıkonulmaya devam ediyor.

Doğu Kudüs ve Batı Şeria’daki Saldırılar

İşgal altındaki Batı Şeria ve Doğu Kudüs’te de 7 Ekim 2023’ten bu yana İsrail askerleri ile Filistin topraklarını gasbeden İsraillilerin saldırılarında 525 Filistinli hayatını kaybetti.