Ana Sayfa Sağlık Aksaray’da Bebeğin Karnındaki Büyük Kitle Ameliyatla Çıkarıldı

Aksaray’da Bebeğin Karnındaki Büyük Kitle Ameliyatla Çıkarıldı

0
Aksaray’da Bebeğin Karnındaki Büyük Kitle Ameliyatla Çıkarıldı

Ailenin Endişesi, Uzman Ekip Tarafından Sonlandırıldı

‘Aksaray’da yaşayan Selçuk ile Nadire Çal çifti, 9 ay önce dünyaya gelen bebekleri Züleyha’nın karnındaki şişlik nedeniyle kentteki bir polikliniğe başvurdu. Daha sonra ailesi tarafından Necmettin Erbakan Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesine götürülen bebek için birçok uzmandan oluşan heyet, ameliyat kararı aldı.

Bebeğin karnından 800 gram kitle çıkarıldı. Hastanenin Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Canan Kocaoğlu’nun ekibiyle gerçekleştirdiği 3,5 saatlik operasyonla bebeğin karnındaki büyük kitle çıkarıldı. Doç. Dr. Canan Kocaoğlu, bebeğin 2 ay önce annesinin karnındaki şişliği fark etmesiyle hastaneye getirildiğini söyledi.

Nadir Görülen Bir Durum ve Başarılı Müdahale

Minik Züleyha’nın karnındaki büyük, sert ve hareket etmeyen kitleyi tespit ettiklerini belirten Kocaoğlu, “Onkoloji konseyi oluşturduk ve teratom olabileceği düşünüldü. Hastamızı operasyona aldık. Ameliyatta karnın arka duvarında, büyük damarların komşuluğunda 800 gram ağırlığındaki kitleyi çıkardık. Patoloji sonucunda teratom olduğu raporlandı. Bebeğimiz sağlığına kavuştu.” dedi.

Ailenin Teşekkürü ve İyileşme Süreci

Anne Nadire Çal, bebeğinin karnındaki sertliği hissettiğinde hastaneye başvurduklarını ve yaşadıkları korkuyu açıkladı. Çal, “Canan hocama ve ekibine çok teşekkür ediyorum. Hastanede 13 gün kaldık, ardından taburcu edildik.” dedi. Baba Selçuk Çal da zorlu bir sürecin ardından sağlıklı bebeklerine kavuştuklarını belirtti.