Ana Sayfa Gündem Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’ndan Yeni Proje: Engellilerin Aile İçinde Yaşamını Desteklemek

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’ndan Yeni Proje: Engellilerin Aile İçinde Yaşamını Desteklemek

0
Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’ndan Yeni Proje: Engellilerin Aile İçinde Yaşamını Desteklemek

Gündüzlü Bakım Merkezlerinde Yeni Dönem

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, engellilerin ailelerinin yanında yaşamını sürdürebilmesine olanak sağlayan toplum temelli bakım hizmetlerini geliştirmeye devam ettiklerini belirtti. Göktaş, temel amaçlarının engelli yakını bulunan ailelerin bütünlüğünü korurken, engellilerin de sosyal hayata daha aktif katılması olduğunu vurguladı.

Engelli Bireylere Destek

Göktaş, 136 gündüzlü bakım ve rehabilitasyon merkezi aracılığıyla hizmet verdiklerini belirterek, bu merkezlerin engelli bireylerin aileleriyle birlikte yaşamını sürdürmesine olanak tanıdığını söyledi. Merkezlerde sosyal etkinlikler, rehberlik ve danışmanlık hizmetleri sunulduğunu ifade etti.

Yeni Projeyle Kapasite Güçlendiriliyor

7 pilot gündüzlü bakım merkezinde başlatılan proje kapsamında engelli bireylere yönelik hizmetlerin niteliğinin ve kurumsal kapasitesinin geliştirilmesi hedefleniyor. Ankara, Antalya, Aydın, İstanbul, Mersin ve Sakarya’daki merkezlerde özel eğitim öğretmenleri ve akademisyenler görev alacak.

Hizmet Kalitesi Artacak

Merkezlerde görevli personele yönelik eğitimlerin artırılacağını belirten Göktaş, proje kapsamında yapılacak ihtiyaç analizleriyle hizmetlerin kalitesinin artırılmasını hedeflediklerini söyledi. Keçiören Gündüzlü Bakım Rehabilitasyon Merkezi’nde başlatılan eğitim programlarının olumlu geri dönüşler aldığını belirtti.

Bakan Göktaş, elde edilecek verilerle gündüzlü bakım hizmetlerinde yapılacak iyileştirmelerle, engelli bireylerin ve ailelerinin memnuniyetini artırarak ülke geneline yaymayı hedeflediklerini ifade etti.