Ana Sayfa Ekonomi ABD, Küresel Yatırımlarda Gücünü Artırıyor

ABD, Küresel Yatırımlarda Gücünü Artırıyor

0
ABD, Küresel Yatırımlarda Gücünü Artırıyor

ABD, Dolar Bağımlılığını Azaltıyor

Son yıllarda pek çok ülke dolar bağımlılığını azaltmaya çalışırken, ABD Covid-19 pandemisi sonrasında sınır ötesine akan yatırımların üçte birini kendine çekti. Uluslararası Para Fonu (IMF) analizine göre, ABD’nin küresel yatırım akışındaki payı pandemi öncesi yüzde 18’den üçte bire yükseldi.

Çin’in Yerini ABD Aldı

Faiz oranlarının yükselmesi, ABD’yi denizaşırı yatırımcılar için cazip hale getirdi. IMF verilerine göre, Çin’in sınır ötesi sermaye akışlarındaki payı azalırken ABD’nin payı arttı. ABD, 2021-23 döneminde GSYH’nin yaklaşık yüzde 1,5’i kadar net giriş aldı.

Biden Dönemi ve Yatırımlar

ABD Başkanı Joe Biden’ın teşvik politikaları, yenilenebilir enerji ve yarı iletken üretimine yapılan yatırımları artırdı. Yabancı yatırımcılar, Biden yönetimi destekli projelere yatırım yaparak ABD’ye milyarlarca dolar değerinde doğrudan yatırım sağladılar.

Gelecek İçin Belirsizlikler

Fed’in faiz indirimine gitme sinyalleri ve yaklaşan başkanlık seçimleri ABD’nin avantajlarını tehdit ediyor. Politik belirsizlikler ve olası faiz indirimleri, küresel yatırımcıların ABD varlıklarına olan ilgisini azaltabilir. ABD’nin gücü, gelecekteki politik ve ekonomik gelişmelere bağlı olarak değişebilir.