Ana Sayfa Ekonomi Türkiye Arı Ürünleri Sektöründe Dünya Liderleri Arasında

Türkiye Arı Ürünleri Sektöründe Dünya Liderleri Arasında

0
Türkiye Arı Ürünleri Sektöründe Dünya Liderleri Arasında

Arıcılıkta Türkiye’nin Dünya Sıralaması

Ziya Şahin, Türkiye’nin 9,2 milyon arılı kovan sayısıyla dünyada 3. sırada olduğunu ve 115 bin ton bal üretimiyle Çin’den sonra 2. sırada yer aldığını belirtti.

Flora Çeşitliliği ve Arı Ürünleri Standartları

Şahin, Türkiye’nin bal üretimini destekleyecek flora çeşitliliğiyle Avrupa’da 1. sırada olduğunu vurgulayarak, ülkede 4 bin 319’u endemik olmak üzere 13 bin 414 bitki türü bulunduğunu dile getirdi. Arı ürünlerine standart getirilmesinin önemine değinen Şahin, ISO’nun arı ürünleri çalışmalarına 34 ülkeyle katkı sağladıklarını belirtti.

Arı Ürünleri İhracatında Türkiye’nin Yeri

Geçen yıl Türkiye’nin 9 bin 389 ton bal ihraç ederek 32 milyon dolar gelir elde ettiğini belirten Şahin, Almanya, ABD, İspanya ve Suudi Arabistan gibi ülkelere ihracat yapıldığını ifade etti.

Bal Kalitesi ve Sahtecilikle Mücadele

Şahin, balın kalitesi üzerinden yapılan spekülasyonlara dikkat çekerek, sahtecilikle mücadelenin önemine vurgu yaptı. Sahteciliği önlemek için balların kayıt sistemine dahil edilmesi gerektiğini belirten Şahin, arıcılığın bilimsel kimliğinin ortaya konulmasının önemine değindi.

Arı Ürünleri Çeşitliliği ve İhracat Potansiyeli

Şahin, propolis, bal mumu, arı sütü ve polen gibi ürünlerin Türkiye’de üretildiğine işaret ederek, özellikle Çin ve Brezilya’nın Türkiye’den propolis talebi bulunduğunu belirtti. Kadın çiftçilere ve girişimcilere destek verilmesi gerektiğini vurguladı.