Ana Sayfa Gündem Türk Kızılayı, Gazze’ye Yardımların Sürdürülmesi İçin Çalışıyor

Türk Kızılayı, Gazze’ye Yardımların Sürdürülmesi İçin Çalışıyor

0
Türk Kızılayı, Gazze’ye Yardımların Sürdürülmesi İçin Çalışıyor

Türk Kızılay Genel Başkanı Fatma Meriç Yılmaz, Mısır’ın başkenti Kahire’deki Mısır Kızılayı ziyareti öncesinde açıklama yaptı

Türk Kızılay Genel Başkanı Fatma Meriç Yılmaz, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın, Mısır’ın başkenti Kahire’deki Mısır Kızılayına yaptığı ziyaret öncesinde açıklamalarda bulundu. Yılmaz, Gazze’de yaşanan olayların hala iyiye gitmediğini belirterek, Türk Kızılay ve Mısır Kızılayı arasındaki işbirliğinin artarak devam ettiğini ifade etti.

Gazze’ye Yardımların Lojistiğini Mısır Kızılayı Üstleniyor

Yılmaz, Gazze’ye gönderilen yardımların lojistiğinin Mısır Kızılayı tarafından sağlandığını söyledi. Türk Kızılay’ın Mısır’da bulunan 4 personeli, Mısır Kızılayı’na yardım çalışmalarında destek vermek üzere gönderildi. Yılmaz, Türk Kızılay’ın Gazze’ye yapılan yardımların ulaşması için kapının daha geniş açılması ve daha fazla yardımın girmesi yönünde savunuculuk yaptığını ifade etti.

Türk Halkı Yardımlarını Artırmaya Davet Ediliyor

Yılmaz, Gazze’deki en büyük sorunun açlık olduğunu ve temel ihtiyaçlara bile yeterli miktarda yardımın yapılmadığını söyledi. Türk Kızılay’ı olarak Gazze’ye insani yardım göndermek için sürekli gemilerle yardım taşıdıklarını belirten Yılmaz, bütün Türk halkını yardımlarını artırmaya davet etti.

Gazze’ye Yardımların Devam Ettirilmesi İçin Çalışmalar Sürüyor

AFAD Uluslararası İnsani Yardım Dairesi Başkanı Niyazi Çetinkaya, Türkiye’den Gazze’ye gönderilen yardımların AFAD koordinasyonunda gerçekleştiğini açıkladı. Çetinkaya, bugüne kadar 5 gemi ve 12 uçakla toplamda 34 bin ton yardımın Gazze’ye ulaştırıldığını söyledi. Ayrıca, yardımların lojistik sürecinin tamamlanmasının ardından Mısır Kızılayı işbirliğiyle 26 bin ton unun Gazze’ye ulaştırıldığını belirtti.

Su Sıkıntısının Giderilmesi İçin Çalışmalar Yürütülüyor

Çetinkaya, Gazze’deki su sıkıntısına dikkat çekerek, Mısır Kızılayı ile işbirliği yaparak Mısır’dan temin edilen suların Gazze’ye gönderildiğini anlattı. Haftalık 5 tır suyun Gazze’ye ulaştırıldığını belirten Çetinkaya, bu operasyonun 6 ayda 3 bin ton suya denk geldiğini ifade etti.

Bu süreçte Türk Kızılay’ı ve AFAD, Gazze’ye yardımların düzenli bir şekilde devam etmesi için çalışmalarını sürdürmektedir.