Ana Sayfa Dünya Türk Kızılay Genel Başkanı Yılmaz: “Deprem Bölgesinde Halen Toparlanamadık”

Türk Kızılay Genel Başkanı Yılmaz: “Deprem Bölgesinde Halen Toparlanamadık”

0
Türk Kızılay Genel Başkanı Yılmaz: “Deprem Bölgesinde Halen Toparlanamadık”

Türk Kızılay Genel Başkanı: Acılarımız Hala Geçmedi

Türk Kızılay Genel Başkanı Fatma Meriç Yılmaz, depremde yaşananları anlatarak, “Aradan bir yıl geçti, acılarımız hala geçmedi. Yaralar bir taraftan sarılmaya çalışıyor, ancak **devletimiz çok büyük**. Evler yapıldı ve teslim edilmeye başlandı ancak toparlanmak zaman alacak. **11 il ve 14 milyonu aşkın insan etkilendi**. **50 binden fazla kaybımız var** ve **400 bine yakın ev yıkıldı**. **400 bin aile evlerini kaybetti**. Bu 400 bin evin yapılması en iyi ihtimalle **2 yıl sürecek**” dedi.

Yüzde 10’u Teslim Edildi, Yüzde 90’ı Yapım Aşamasında

Yılmaz, “Yıkılan evlerin şimdiye kadar **yüzde 10’u teslim edildi**. **Yüzde 90’ı yapım aşamasında** ve milyonlarca insan hala **konteyner evlerde yaşamakta**. Şu anda depremin **iyileştirme fazındayız**. Acil ihtiyaçlar sonlanmış durumda, ancak ihtiyaçlar farklılaşarak devam ediyor. **Devlet ve millet el ele vererek zor zamanları aştık**” diye ekledi.

WEFA Genel Başkanı: Türk Kızılay Önemli Bir Yere Sahip

WEFA Genel Başkanı Musab Aydın, Türkiye’de ve dünyada işbirliği içinde birçok yardım kuruluşuyla çalıştıklarını ancak **Türk Kızılay’ın ayrıcalıklı bir konuma sahip olduğunu** belirtti. 2019’da Türk Kızılay ile işbirliği protokolü imzaladıklarını belirten Aydın, **WEFA’nın insani yardım faaliyetleri hakkında bilgi verdi**. Türkiye’nin Köln Başkonsolosu Turhan Kaya ve Essen Başkonsolosu Taylan Özgür Aydın’ın yanı sıra çeşitli sivil toplum kuruluşlarının ve derneklerin temsilcilerinin katıldığı etkinlikte, **6 Şubat depreminin fotoğrafları sergilendi**.